Reklam

Sıcak Gelişme: SEC, Bitwise Bitcoin ETF’sini Reddetti!

SEC, Bitwise tarafından yapılan Bitcoin ETF'sini reddetti.
07:48
10 Ekim 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni yayınladığı açıklamasında Bitcoin ETF‘si için olan kural değişikliği başvurusunu reddettiğini duyurdu.

9 Ekim tarihinde yapılan açıklamada, Bitwise Asset Management ve NYSE Arca tarafından yapılan başvurunun gerekli şartları taşımadığına hükmedildi. ABD’li regülatör özellikle başvuranların olası piyasa manipülasyonu ve yasa dışı aktiviteler konularında gerekli şartları taşımadığına karar verdi.

”Bitcoin ETF’si Çok Yakın”

Bitwise Asset Management yöneticisi Matt Hougan bundan çok kısa bir süre önce Bitcoin ETF’si konusunda oldukça olumlu ifadeler kullanmıştı. Matt, piyasa manipülasyonu ve kurumsal yatırımcılar için olan depolama hizmetleri konusunda sektörün hiç olmadığı kadar ilerlediğini ve bunun SEC tarafından fark edileceğini ifade etti.

”İki yıl önce Bitcoin piyasasında regülasyonlara tabi ve sigortalı depolama firmaları yoktu. Günümüzde ise bu tamamen değişti ve Fidelity, Coinbase gibi varlıklarını Lloyd’s of London tarzı firmalardan yüz milyonlarca dolara sigortalatan isimler mevcut.”

Ancak görünüşe göre piyasa manipülasyonu SEC’in gözlerinde hala en üst seviyelerde gezinmekte ve regülatör özellikle bu konuya değinerek başvuruyu reddetti. Tek bir balinanın yüzlerce BTC’yi başka bir yere göndererek veya satarak birçok kripto para biriminin fiyatında beklenmeyen değişimler yapması, kesinlikle geleneksel finans sektöründe çok sık rastlanmayan manipülasyon örneklerinden birisi ve bunlar azalmadıkça Bitcoin ETF’sinin onaylanması da çok zor gözükmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar