2021 Yılının Kazanan ve Kaybeden Altcoinleri! Kripto Paralar İçin 1 Yıl Nasıl Geçti?

Hold etmek her zaman kazandırır mı? Bu yılın kazandıran ve kaybettirenleri bize çok fazla şey anlatıyor.
15:30
26 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bir yılı daha geride bırakıyoruz, birçok kripto para bu yıl güçlü performans gösterdi. Ancak tamamı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bugün ise 2021 yılının kazanan ve kaybedenlerini ele alıyoruz. Son bir yaşananların özeti size gelecek yıl için de fikir verebilir.

2021 Yılının Altcoinlerde Kazananları

Bu yıl Bitcoin (BTC) iki önemli ralli yaptı. ATH bölgesini 63.000 dolardan 69.000 dolara taşıdığı iki zirve altcoin piyasalarını da oldukça olumlu etkiledi. Fiyat kazanımları açısından kazananların çoğunluğuna ek olarak birtakım kaybedenler de oldu. 2021’in başından bu yana, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu bugün 800 milyon doların hemen altından %190 artışla 2,3 trilyon doların üzerine çıktı. Kasım ayı başlarında 3 trilyon doların biraz üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasa değeri açısından ilk ondaki kripto para, 1 Ocak 2021’de Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) ve Bitcoin Cash (BCH) olsa da Aralık ayına geldiğimizde bu durum değişti. r Solana (SOL), USDC ve Avalanche’a (AVAX) kendine bu sıralamada yer buldu.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, öncelikle Elon Musk’ın gizemli sosyal medya paylaşımları tarafından yönlendirildi ve bu yıl hızla yükseldi. Yeni yılın ilk günlerinde sadece 0,004 dolar olan Dogecoin (DOGE) yatırımcıların önemli bir kısmı tarafından dikkate alınmıyordu. Elon Musk’ın en büyük meme coini pompalamasıyla birlikte Şubat ayında ilk atılımını yaptı.

DOGE fiyatları, 8 Mayıs’ta %1,100’den fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,731 dolara yükseldi. Nisan ve Mayıs aylarında gerçekten çılgın bir yolculuğa çıktı ve en değerli kripto varlıklar arasında dördüncü sıraya oturdu. Musk, Haziran ayında bir ödeme ağı olarak DOGE’un yeteneklerini övdü böylece yeni FOMO’yu başlattı.

DOGE, Mayıs ayından bu yana hem Bitcoin hem de USD karşısında ciddi kayıplar yaşadı. Ancak yinede 2021 performansı göz dolduruyor. DOGE, Aralık ortasındaki 168 satoshi’den 3.696 sato’ya yılda %2,100 değer kazandı.

Solana (SOL)

2021’in başında SOL sadece 1,52 dolardan fiyatlandırıldı, yazı yazılırken 150 doların biraz üzerinde işlem görüyordu. Bu, bir yıldan kısa bir sürede %9,800’den fazla artışa işaret ediyor. SOL, Kasım ayı başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 dolara ulaştı ancak piyasalar yılın sonlarında düzeltmeye başlayınca geri çekildi. Devasa hareket, SOL’a dördüncü sırada zirve yaptıktan sonra piyasa değeri listelerinde beşinci sırada yer verdi. BTC’ye karşı SOL, yıl boyunca %6.473 kazandı.

Ethereum’daki artan işlem fiyatlarının ardından büyük yatırımlar ve artan benimseme, aynı zamanda bir “Ethereum katili” olarak lanse edilen Solana için ivme anlamına geliyordu. Haziran ayında Solana Labs, Andreessen Horowitz ve Polychain Capital liderliğindeki özel bir token satışı ile 314 milyon dolar topladı.

Terra (LUNA)

Merkezi olmayan finansal ödeme ağı için yerel token LUNA, en değerli kripto varlıklar sıralamasında ilk 10’a yükseldi. LUNA, yıla yaklaşık 0,65 dolardan işlem görmeye başladı ve ana akım bireysel yatırımcılar tarafından pek bilinmiyordu.

Fiyatlar Mart ve Mayıs aylarında yükseldi, ancak büyük bir FOMO’nun LUNA’yı 5 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 77.73 dolara çıkardığı Ağustos ayına kadar ciddi atılımlar yapamamıştı. LUNA bu yıl BTC’ye karşı %5,815 arttı.

Avalanche’ın AVAX’ı yıllık %2,330, Polygon’un %12,000’den fazla artan MATIC’i ve bu yıl %1,271’lik Binance Coin (BNB)’yi unutmamak gerekiyor.

2021 Yılının Altcoinlerde Kaybedenleri

Dfinity’nin Internet Computer (ICP) projesi 5 yıllık büyük ölçüde gizli geliştirmeden sonra bu yıl sahneye çıktı. Geliştiricilerin kodlarını üçüncü taraf barındırma firmalarına güvenmek zorunda kalmadan doğrudan bir “genel internete” yüklemelerine izin vererek trilyon dolarlık eski internet ve BT endüstrisinin yerini alacak bir internet devrimi vaat etti.

Spekülatörler, Mayıs ayı ortasında büyük borsalarda listelendiklerinde, ICP tokenlerine büyük ilgi gösterdiler. 10 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 700 dolar görüldü. O zamandan beri, ICP fiyatları neredeyse çökerek 4 Aralık’ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 24,29 dolara gevşedi. Sadece 7 ay önce yaptığı zirveden %96 gevşeyerek oldukça büyük bir dip yaptı.

EOS (EOS)

Birçok kişinin Ethereum’u öldüreceğini düşündüğü EOS bu yıl oldukça başarısızdı. Bu yılın başlarında ilk 10’dan düşen EOS kayıplarını devam ettirdi. EOS fiyatı, rakiplerinin üç ve dört hanede olduğu yıl boyunca yalnızca %15’lik bir değer kazandı.

Block.one’un bir zamanlar abartılı tokeni, piyasa değeri ile 50. sıraya düşerek yazı yazılırken 3,25 dolardan işlem görüyordu. Şu anda, Nisan 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22,71 dolardan %86 aşağıda bulunuyor. Kasım ayının başlarında, EOS ekosisteminin üyeleri, ağın gittiği yöne ilişkin memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Monero (XMR)

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero, bir dizi büyük borsa anonimlik sunan dijital varlıkları listeden çıkardığı için bu yıl piyasa değeri açısından büyük kayıp yaşadı. XMR fiyatları bu yıl sadece %17 arttı ve Ocak 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 524 doların yanına bile yaklaşamadı. Şu anda 183 dolar civarında işlem gören XMR, bu zirveden %66 aşağıda bulunuyor ve sıralamada 49’a kadar düştü.

Monero, yılın başından beri Bitcoin’e karşı %30 kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar