2021 Yılında En Fazla Konuşulan Kripto Para Hangisi Oldu?

Kripto paraların sosyal medyadaki popülerliği daha da arttı. İşte en fazla konuşulan altcoinler!
17:00
26 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yatırım yaptığınız projelerin yatırımcı kitlesini hiç inceleme fırsatınız oldu mu? Örneğin sosyal medyada ne kadar örgütlüler, gündem belirleme konusunda ne denli başarılı oluyorlar? Bir kripto para projesi fiyatını onlarca kat artırmak için harika bir teknolojiye sahip olmak zorunda değil. Örneğin meme coinler güçlü topluluklara sahiptir ve fiyatları bugüne kadar binlerce kat arttı. Üstelik birçoğu hiçbir işe yaramıyor. Bu yüzden kripto para projelerinin kitleler arasında ne denli popüler olduğu önemlidir.

2021 Yılında En Popüler Altcoin

Eğer böyle bir ödül verilecekse bu yılın kazananı kesinlikle Shiba Inu (SHIB) olacaktır. Kripto paralarla alakalı yapılan sosyal medya paylaşımlarının büyük çoğunluğu Shiba Inu’dan bahsediyordu. Mart, Nisan aylarında sadece 20-30 bin kişilik bir topluluğa hitap eden SHIB bugünlerde milyonlarca takipçiye sahip.

SHIB hakkındaki medya haberleri bu yıl yaklaşık %16.000 arttı. Rakip kriptolara kıyasla en önemli gelişme budur. SHIB’nin Robinhood‘da listelendiğine dair söylentiler, sosyal medya haberlerindeki artışı tetikledi. Yatırımcılar, değişim platformunda meme paralarının listelenmesini savundu. Bu yıl aylar içinde 4 sıfırı fiyatından silen SHIB %1000’in üzerinde artış gösterdi. Robinhood listelemesi için 500.000 dijital imza toplandı. Sadece bu olay bile tek başına Shiba Inu’nun ne denli popüler olduğunu gösteriyor.

Kripto Paralar ve Sosyal Medya

GlobalData’da bir analist olan Smitarani Tripathy son yaptığı açıklamasında bu yıl kripto paralara artan ilgiyi doğruladı. Sosyal medya platformlarında kriptolarla alakalı yapılan paylaşımların sayısı 2021 yılında %400 artış gösterdi. Teknoloji uzmanları, blockchain guruları, CEO’lar ve finans uzmanları kripto tartışmalarında büyük rol oynadı.

Tesla’nın CEO’su Elon, en önemli katkıyı yapan kişi, BTC ve DOGE fiyatında önemli hareketleri başlatan isim oldu. İnsanlar Mayıs-Haziran döneminde Elon Musk’tan nefret ediyordu. Temmuz ayındaki The Bitcoin Word etkinliğinde yaptığı Bitcoin yanlısı konuşması öfkeyi bir miktar dindirdi.

SHIB altcoinlere liderlik ederken, Bitcoin zirvedeki yalnızlığın keyfini sürüyor. Çoğu Redditor ve Twitter kullanıcısı 1 milyona yakın Bitcoin tartışması yaşadı. SEC, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini onayladıktan sonra BTC’nin sosyal medyada popülerliği daha da arttı.

Sosyal medyada en fazla tartışılan diğer kripto paralar ise sırasıyla

  • Ethereum: Kabaca 305.800 sosyal medya tartışmasının ana gündem maddesiydi.
  • Dogecoin: 2020’de neredeyse %8,000’lik bir artış kaydedildi. Dogecoin tartışması, Elon Musk’ın ona olan ilgisiyle alevlendi.
  • BNB
  • Cardano
  • Solana

Önümüzdeki yıl daha fazla yatırımcının ekosisteme katılmasıyla bu rakamların katlanmaya devam etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar