reklamı kapat

2018’in Takip Etmeye Değer Blockchain Projeleri

11 Temmuz 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

2017 senesinde 704 milyon dolar değer biçilen küresel Blockchain piyasasının 2024 yılına gelindiğinde 60 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Henüz emekleme çağındaki sektörün gelecekte bütün iş alanlarında şirketler tarafından kullanılacağı öngörülüyor. Şu anda IBM ve Softbank gibi teknoloji devleri Blockchain araştırmalarına ve uyum sağlama sürecine başlamış durumda.

Her geçen gün Blockchain alanında yenilikçi girişim sayısı artıyor. Herhangi bir sektörde etkili kullanılamayan olguların yerine Blockchain teknolojisi kullanılarak fayda sağlanması hedefleniyor. Bu sektörler taşımadan finansal hizmetlere ve hatta içerik üretiminin de içinde bulunduğu geniş bir yelpazeden oluşuyor. Tabii ki çok fazla girişim var ancak dikkat çeken bazı projeler şunlar:

Patron

Patron Japonya’nın lider Blockchain şirketlerinden biri. Şirket şu anda markalı ürünlerin tanınmış kişilerce ve sosyal medya fenomenleri tarafından yapılan reklamlarının geliştirilmesi ve ekonomik temellere dayandırılması üzerine bir platform oluşturuyor. Şirket yeni biten ICO’sunda 40 milyon dolar topladı ve şu anda çalışma alanını ABD’ye genişletmek için çalışıyor. Patron’un Blockchain uzmanlarından ve sektör liderlerinden oluşan iyi bir danışman ekibi bulunuyor.

TraDove

Tradove şirketler arasında hızlı ve güvenilir bir ödeme ağı oluşturmayı hedefliyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde ICO’sunu tamamlanyan şirket token’larını 76 milyar dolarlık bir piyasaya arz ediyor. Şirket; MIT, LinkedIn, Facebook, Amazon ve Alibaba’dan girişimciler tarafından kuruldu.

Celsius Network

Celsius Blockchain bankacılığı oluşturmak için kurulmuş bir platform. Kullanıcılara %5 faiz kazanma şansı sunuyor. Diğer yandan kullanıcılar kripto paralarını teminat göstererek %9 faizle borç alabiliyor. Celsius 100 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Oldukça riskli görünse de takip etmeye değer olabilir.

Menlo One

Menlo geleneksel web uygulamalarının hızıyla yarışabilecek merkezsiz uygulamalar geliştiriyor. Bir yenilik olarak geliştirdikleri Proof of Reputation algoritması merkezsiz uygulamaları daha hızlı hale getirebilir. Menlo geliştiricileri arasında 2016 DAO hack saldırısının ardından Ethereum için çalışan Matthew Nolan bulunuyor. Menlo One ICO’su halen devam ediyor.

Gameflip

Gameflip bilgisayar oyuncularına dijital varlıklarını alıp satabilecekleri bir platform sunuyor. Silikon vadisi yatırım firmalarından bir tanesi tarafından destekleniyor. Gameflip’in şu anda 3 milyon üyesi bulunuyor. Platforma ait piyasada FLP token’ları ile alışveriş yapılabiliyor.

Buddy

Buddy geliştiriler için uygulama mağazası olarak tanımlanabilir. Yetenekli geliştiricilerin dünyayı değiştirebilecek Blockchain uygulamalarını sergilemesine fırsat sunuyor. Buddy; Amazon, Google ve Github bulut pazarında oldukça iyi bir müşteri kitlesine sahip.

DACC

DACC dünyanın ilk içerik tabanlı, kimlik bilgileriyle giriş yönetimi yapısına sahip Blockchain’i. Üretilen içeriklerin bütün kontrolünün sağlanabilmesine olanak tanıyan sistemi, dijital içerik ve medya sektöründe devrime yol açabilir. Proje geliştiricilerinin arasında MIT, Harvard ve TRON’dan isimler yer alıyor.

Goldilock

Goldilock internet üzerinde verilerin depolanma yöntemlerini değiştirmeyi planlıyor. Proje, içerik sahiplerinin içeriklerini fiziksel biçimde saklamalarına olanak tanıyor. Ayrıca platformun gelişmiş güvenlik sunan sistemi, kripto para anahtarlarının saklanmasında ve değerli dijital öğelerin güvenliğinin sağlanmasında rol oynayacak.

FCoin

Eski Huobi CTO’su Zhang Jian tarafından kurulan FCoin, merkezsiz ve tamamen saydam bir kripto para borsası. Kullanıcılarına madencilik yapma ve kardan pay alma seçeneklerini sunduğu için FCoin’in oldukça ender görülen bir platform olduğu söylenebilir. Mayıs ayından beri çalışmaya devam eden FCoin son zamanlarda medyada adından sıklıkla söz ettirmeyi başardı.  FCoin günlük hacmi şu anda 6,5 milyar dolar seviyesinde.

Çok sayıda projenin arasından sadece çok azının hayatta kalacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden herhangi bir platformu kullanmadan ya da yatırım yapmadan önce kullanıcıların kendi araştırmasını yapması önerilir.

Kaynak: Forbes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.