reklamı kapat

2014’ten Beri Kripto Para Yatırımcılarının Gözü Bu Davada: Karar Cuma Günü Açıklanacak

2014 yılında saldırıya uğrayan ve 850 bin Bitcoin çaldıran Mt. Gox'un CEO'su Mark Karpales hakkındaki karar Cuma günü açıklanacak.
14 Mart 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto para tarihine damga vurmuş en büyük soygunlardan biri olan Mt. Gox hack’ine yönelik başlatılan davada 5 yılın ardından sonuca yaklaşıldı. Channel News Asia’nın haberine göre Japon yargısının Cuma günü Mt. Gox CEO’su Mark Karpales hakkında nihai karara varması bekleniyor. Karpales’in Mt. Gox davasından beraat etme şansı olduğu gibi hüküm giyme ihtimali de var.

Mark Karpales

Karpales, dijital verileri değiştirerek milyonlarca dolarlık kripto parayı kendi zimmetine geçirmek suçundan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Eğer suçlu bulunursa kripto para topluluğu uzun süredir gündemi meşgul eden Mt. Gox vakası sanığı Mark Karpales’in içeride ne kadar boş zamanı olacağı konusunda bilgi sahibi olacak. Mahkeme, suçlu bulunması durumunda içeride bulunduğu süreyi de göz önünde bulundurarak Karpales’in cezasından 5 yıl eksiltebilir.

Mark Karpales, yıllardır devam eden davada defalarca suçlu olmadığını iddia etti. Medyaya göre suçsuz olsa dahi Mark Karpales ‘in suçsuzluğunu ispat etmesi oldukça zor.


Tanrıya yemin ederim ki ben masumum. Çoğu insan söylediklerime inanmayacak ancak elimden gelebilecek tek şey gerçek suçluları bulmak olur.

Mark Karpales, 2011 yılında Mt. Gox’ın başına geçti. Mt. Gox o dönemde kripto para piyasasının en büyük borsasıydı. Bitcoin işlem hacminin %70’i Mt. Gox’ta gerçekleşiyordu. Mt. Gox, 2014 yılının Şubat ayında kripto para piyasasının başına gelen en kötü saldırılardan birine tanıklık etti. O dönemde tartışmalı kripto para borsasından yaklaşık 850.000 Bitcoin çalındı. 2014 yılının Şubat ayında gerçekleşen bu saldırının ardından Mt. Gox kara bulutları kripto para piyasasının başına topladı.

Kayıp Bitcoin’ler

Saldırının ardından Mt. Gox, çalınan Bitcoin’lerin 200 binini borsanın soğuk cüzdanlarında bulduklarını açıkladı. Ancak 2015 yılında Japon siber güvenlik firması WizSec tarafından yayımlanan bir raporla Mt. Gox’un yatırımcılara ait Bitcoin’leri 2011 yılından beri sıcak cüzdanlarda tuttuğu ortaya çıktı. Böylece olayın bir numaralı şüphelisi olarak tüm gözler Mark Karpales’e döndü.

Karpales’in işi oldukça zor görünüyor. Yerel medya organlarına göre Mark Karpales davada %99 suçlu bulunacak. En iyi ihtimalle ise savunma avukatlarının karara itiraz etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.