“Sanatçılar ve Gazeteciler Blockchain’den Faydalanabilir”

Birçok sektörde olduğu gibi Blockchain sanatçılar ve gazeteciler içinde büyük faydalar sağlayabilir…
16:00
14 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys CEO’su Joseph Lubin, 12 Mart’ta yayınlanan bir videoda Blockchain teknolojisinden faydalanan farklı sektörlerden bahsetti. Lubin, Blockchain teknolojisinin ve merkezsiz uygulamaların içerik yaratıcılarına ve gazetecilere büyük faydalar sağlayacağını ifade etti.

Lubin videoda, “sanatçıların Blockchain’den büyük ölçüde yararlanmaya hazır olduklarını” dile getirdi. Lubin’e göre Blockchain sayesinde sanatçılar ve içerik üreticileri, içeriklerin nasıl tüketilip paylaşılacağı ile ilgili politikalar ve şartlar belirleyebilir.

“Blockchain’le Aracılar Ortadan Kalkabilir”

Lubin, Blockchain ile aracıların da ortadan kalkacağını şu sözlerle açıklıyor:

Müzik endüstrisindeki sanatçıların ortalama olarak sektördeki değerin yüzde 11 ile 12’sini elde edebildiğini, asıl payı ise yüzde 70 gibi bir oranla büyük plak şirketlerinin aldığını düşünüyorum. Plak şirketlerinin yerini Ethereum platformundaki akıllı sözleşmeler alabilir.

Lubin, Blockchain teknolojisine geçilse bile organizatörler gibi aracıların tamamen piyasadan silinmeyeceğini de sözlerine ekliyor. Ancak Blockchain teknolojisine geçilirse bu aracılar şu anda olduğu gibi pastadan büyük dilimi alan taraf olmayacak.

Gazetecilik

Öte yandan gazetecilik ile ilgili olarak Lubin, Civil gibi Blockchain platformlarının “tüketiciye doğrudan içerik sunma” ve “etik unsurunu gazeteciliğe yeniden kazandırma” konularında bu sektöre yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ayrıca Lubin Civil gibi platformların bu alandaki “doğru haber” olgusunun oluşmasına imkan tanıdığını dile getiriyor.

Bunun yanında geçtiğimiz günlerde ConsenSys’in desteklediği medya start-up’ı Civil birkaç aydır ertelediği CVL token’larını piyasaya sürdüğünü açıkladı. Bu açıklamayla beraber birçok Civil Media ortağı 2018’de almaları gereken token paylarını almaya başladı. CVL token satışlarının platform üzerinden gerçekleşeceği ve gelirin tamamının kar amacı gütmeyen Civil Vakfı’na gideceği de yapılan açıklamalar arasında yer aldı. CVL token ile ilgili detayları paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar