reklamı kapat

%51 Saldırısına Uğrayan ETC’de Sürpriz “Ödül” Gelişmesi

Ethereum Classic ağında saldırının ardından ilginç şeyler yaşanıyor.
13 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Hafta başında Ethereum Classic Blockchain’i %51 saldırısına kurban gitmişti. Saldırı sonucunda 88 binin üzerinde ETC’yle çifte harcama (double spend) yapılmıştı. Yani yaklaşık 400 bin dolarlık bir zarar söz konusuydu. Konuyla ilgili haberimize bu linkten göz atabilirsiniz. Şimdi ise Ethereum Classic ağında hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı.

Trustnodes’un haberine göre Ethereum Classic madencileri, kazdıkları blok başına 200 ETC’ye varan ödüller alıyor. Normalde ödül miktarı blok başına 4 ETC idi. Trustnodes, Gastracker.io sitesinden alınan verileri haberine kaynak olarak gösteriyor. Blockscout.com’dan alınan veriler daha da çarpıcı. Siteye göre bir madenciye ödül olarak tam 424 ETC verilmiş. Güncel kurdan hesap yaptığımızda bu miktar, yaklaşık 1865 dolara tekabül ediyor.

Sözün özü ETC ağında yaşanan talihsiz %51 saldırısı, önde gelen madencilerin (blok ödülleri başta olmak üzere) consensus kurallarını değiştirmesi için yeterli bir gerekçe olmamalı. Bundan mütevellit madencilik ödüllerinin bu kadar yüksek bir değere fırlaması (100 kattan fazla), bazı kullanıcıların yüksek işlem ücreti ödemesine dayandırılabilir. Örneğin yukarıda değindiğimiz 424 ETC’lik blok ödülünde 420 ETC işlem ücreti olarak ödenmiş. Yani ETC ağının %51 saldırısına uğramış olması üzerine bazı kullanıcılar madencilere yüksek işlem ücreti/”rüşveti” vererek işlemlerinin düzgün bir şekilde tamamlanmasını garanti altına almak istemiş de olabilir.

Sebep her ne olursa olsun şu anda kesin olan tek bir şey var: Ethereum Classic madencileri küçük servetlerine servet kattı. En azından kısa bir süreliğine. Ethereum Classic ağının ise bu tür haberler yerine yapılan geliştirmelerle gündeme gelmemesi oldukça manidar. Zira uzun süredir ETC ağından geliştirme konusunda çıt çıkmıyor. ETC fiyatı da bunla bağlantılı olarak momentum kaybetti. Haberimizin hazırlandığı sırada ETC 4,40 dolardan işlem görüyor ve 18. sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.