X

Kötü Bir Şey Oldu: Ethereum Classic Ağına Saldırı Düzenlendi

Ethereum Classic ağına yüzde 51 saldırısı düzenlendi. Yaklaşık 400 bin dolar çalındı.
15:00
8 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum Classic ağına %51 saldırısı yapıldı ve saldırganlar zinciri yeniden düzenledi. Bilindiği kadarıyla 88,500 ETC çifte harcama yapıldı, 400 bin dolar zarar söz konusu.

Ethereum Classic Blockchain’i değiştirilemezliğini kaybedince hacker’lar bu durumdan faydalandı. Bitfly, Coinbase, Poloniex ve Kraken saldırının gerçekleştiğini onayladılar. Birçok borsa ve platform ETC ile ilgili işlemleri durdurdu. ETC fiyatı saldırı haberinden sonra çok hızlı düşüş yaşadı ve yaklaşık %10 değer kaybetti. Saldırı sırasında 5.50 dolardan işlem gören ETC 4.90 dolara geriledi.

Saldırganların kimliği tespit edildi ve saldırının başlangıcından yaklaşık 4 saat sonra durduruldu. Saldırganlar ETC’nin madencilik gücünün yarısından fazlasını ele geçirmişti, eğer yeniden bunu başarırlarsa bir saldırı daha düzenleyebilirler.

%51 saldırısı

Bir madencinin hash gücünün %50’sinden fazlasını almasıyla saldırı gerçekleşiyor. İktidardaki madenci diğer madencileri saf dışı bırakabiliyor ve blok içerisine istediği işlemleri koyup istediklerini dışarıda bırakabiliyor. Bu durumda normal şartlar altında yapılması mümkün olmayan çifte harcama yapılabiliyor. Yani saldırgan aynı kripto parayı 2 kere gönderebiliyor, coin’lerini ikiye katlayabiliyor.

Genellikle saldırganlar öncesinde gizlice çalışarak güç topluyorlar ve daha uzun zincir elde ediyorlar. Saldırgan son hamlesini yapmadan önce Blockchain’de her şey düzgün görünüyor. Saldırı başladığında bir anda önceden yazılmış işlemler ve onaylı bloklar Blockchain’e eklenmiş oluyor. Daha önce yapılan bazı işlemler iptal olabiliyor.

Büyük ölçekli saldırılar genellikle kripto para borsalarına gerçekleştiriliyor. Saldırgan coin’leri karşılığında BTC alıp saldırıdan sonra coin’lerini geri çekebiliyor. Daha önce Vertcoin %51 saldırısına uğradı ve ağır darbe almıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar