X


Vertcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı

Verge, Zencash ve Bitcoin Gold'un ardından Vertcoin de %51 saldırısına maruz kaldı.
13:00
5 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz aylarda birçok kripto para birimi %51 saldırısı ve çifte harcama tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı. Verge, Zencash ve Bitcoin Gold’un ardından saldırganların yeni hedefi Vertcoin oldu. Vertcoin ağına yönelik gerçekleştirilen %51 saldırısının faturası ise 100 bin dolar.

Coinbase’in güvenlik uzmanı Mark Nesbitt saldırının 307 blok uzunluğunda olduğunu bildirdi. Ekim ayında başlayan saldırılar 4 aşamada gerçekleşti. Olayların son halkası, Nesbitt’in %51 saldırısına ilişkin raporunu yayımladığı 2 Aralık’ta da devam ediyordu.

Vertcoin’in madencilik algoritması, ASIC madencilik cihazlarını kasıtılı olarak verimsizleştiriyor. Vertcoin madenciliğinde yaygın olarak grafik kartları kullanılıyor böylece ağın merkezileşmesinin de önüne geçilmiş oluyor. Vertcoin’in kullandığı Equihash algoritması bir yandan ağın merkezileşmesinin önüne geçerken diğer yandan da güvenlik açısından ciddi sorunlar yaşatabiliyor. %51 saldırılarında bu yıl büyük bir artış yaşandı. Öyle ki bazı kripto para projeleri %51 saldırısından korunmak amacıyla adımlar attı. Örneğin bu yaz %51 saldırısına maruz kalan Bitcoin Gold bu tarz saldırıların önüne geçmek için hard fork’a gitmişti.

Bir kişinin ya da grubun madencilik ağının işlem gücünün yarısından fazlasının kontrolünü elinde bulundurması sonucunda %51 saldırısı gerçekleştirilebiliyor. Bitcoin Blockchain’i şu an en güvenli ağlardan biri. Çünkü ağda madencilik yapmak için ciddi donanımlara ve elektrik gücüne ihtiyaç duyuluyor. Basitçe söylemek gerekirse bir ağa saldırmak onu korumaktan daha pahalı. Farklı kripto paralara yönelik gerçekleştirilmesi muhtemel %51 saldırılarının teorik maliyetini ölçen Crypto51’e göre Vertcoin ağına saldırı düzenlemenin saatlik maliyeti 125 dolarken Bitcoin’e saldırı düzenlemenin maliyeti ise 246,764 dolar.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar