Menkul Kıymet Token’larından Beklenti Yüksek; Peki Gerçek Ne?

Özet

  • Menkul kıymet token'ları şu anlık beklentilerin altında kaldı.
22:00
13 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kasım 2018’de kripto para dünyasında ilk menkul kıymet token’ı heyecanı yaşandı. OpenFinance Network Blockchain Capital ve SpiceVC’nin menkul kıymet token’larını listeledi.

Bu yeni token sektörünün VC’nin sunduğu emlak teklifleriyle birlikte büyük bir etki yaratacağını düşünenler bulunuyordu. Hatta bazı hayalperestler trilyon dolarlara ulaşan bir pazar olacağını bile söylüyordu. Menkul kıymet token’ları destekçileri sadece gizliliğin arttığını değil aynı zamanda işlem ücretlerinin azaldığını ve likiditenin yükseldiğini savunuyor. Belki de beklentiler yerini gerçeklere bırakmaya başladı…

En az maliyetli menkul kıymet token’ı basmak dahi 600 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında tutuyor. Bu maliyet neredeyse geleneksel menkul kıymetlerin basılmasında harcanan miktara yakın. Hatta bazı durumlarda token basmak daha pahalı olabiliyor. Menkul kıymet token’ları yasalar önünde yeni olduğundan standart haline gelmiş geleneksel evraklar daha zor ulaşılabilir durumda. Token’i basacak olan kurum ya da kişi token basma platformuna, gözeticilere ve broker’lara para ödüyor. Şu an itibariyle token basma platformu sayısı menkul kıymet token’ı sayısından fazla. Son olarak token’ı “başlatmak” doğru yatırımcıyı bulmanın zorluğundan dolayı başarısız olabiliyor.

Likidite tartışması

Menkul kıymet token’ı basıldığında en nihayetinde farklı borsalarda işlem görmeye başlayacak. Şimdilik az sayıda çalışan borsa var ancak 2019’da birçok borsanın açılması bekleniyor. Tabi akılda tutmak gerekiyor ki listelenmiş olması likiditesini kesin artıracağı anlamına gelmiyor. Gün itibariyle BCAP ve SpiceVC ortalama bir kripto paranın işlem hacminin altında bulunuyor. 2019’da menkul kıymet token’larının ne kadar ilgi çekeceğini göreceğiniz. Ek olarak Estonya’dan Dx.Exchange’in işlemlere başlamak için hazırlık yaptığı biliniyor.

Akredite yatırımcıların düzenleme engellerinden dolayı menkul kıymet token’larına erişimi bulunmuyor. Kripto para yatırımcılarının ise ya ayı piyasasından dolayı ya da risk/kazanç beklentilerinden dolayı menkul kıymet token’larına yanaşmadığını söyleyebiliriz. Menkul kıymet token’larını basanlar masaya kendi yatırımcılarını getirmek zorunda kalabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI