Menkul Kıymet Token’ları 2019’a Damgasını Vurabilir

Özet

  • Apple, Amazon, Netflix gibi şirketlerin hisseleri Ethereum tabanlı token olarak satın alınabilecek.
20:00
5 Ocak 2019

2019’da Blockchain kullanımının değişeceğine ve kripto token’ların kullanılarak menkul kıymetlerin yönetileceğine dair birçok yatırımcı hemfikir. Bu değişimlerden birinin gerçekleşmesine sadece günler kaldı.

Estonya merkezli platform DX.Exchange Ethereum tabanı ERC-20 token’ı olarak Apple, Amazon, Netflix gibi büyük şirketlerin hisselerini satacak. Asıl alımlar Kıbrıs’da bulunan broker şirketi MPS tarafından yapılacak. Token satın alanların adına MPS hissleri elinde tutacak. DX.Exchange’in 7 Ocak’ta başlatılması bekleniyor.

Değerleri yönetmek adına Blockchain kullanılması – sadece hisseler değil, sanat eserleri, gayrimenkuller vs.- Blockchain dünyası için oldukça heyecanlandırıcı. Değerlerin token’leştirilmesi ünlü yatırımcı Pompliano’ya göre yaygın benimsenmeyi, sistematik faydaları ve büyümenin demokratik hale getirilmesini kolaylaştıracak. Örneğin token’i olan hisse senetleri 7/24 alınıp satılabilecek.

Menkul kıymet token’leri yatırım yapmayı daha etkili ve küresel hale getirebilir ancak halen uygulanması gereken karmaşık kurallar ve kısıtlamalar bulunuyor. DX.Exchange’in duyurusu aslında kripto paraların başlangıçta ortaya koyduğu değerler ile ters düşüyor. DX’ten ticaret yapmak hükümetlere ve en az iki özel şirkete güvenmek anlamına geliyor. Bu da Blockchain’in temelindeki güvenin ortadan kaldırılması fikrinin çok uzağında. “Token” destekçileri Blockchain üzerindeki değerlerin sadece talep ile yükselebildiği biliyor, bu da 2017 sonlarındaki yükselişi tetikleyen başlıca etkenlerden biriydi. Ancak bildiğiniz gibi 2018’de piyasa token’lerin çok fazla kullanışlı olmadığının yavaş yavaş farkına vardı ve büyük bir değer kaybı yaşandı.

2019’da oluşan yükseliş daha az radikal olacaktır ve umalım ki daha gerçekçi olsun. Menkul kıymet token’ları bazı şeyleri kolaylaştırabilir ancak halen küresel karmaşık sisteme dayanıyorlar ve menkul kıymetler ile alakalı kısıtlamalara tabiler. En azından birçok durumda token’i alanların kimliği, yeri biliniyor olacak ve ABD’nin bazı varlıklı insanları riskli yatırımlardan uzak tutması gibi, kimilerinin bu alana girmesi engellenecek. SEC henüz onay vermediği için DX ABD vatandaşlarına hizmet veremeyecek.

Estonya Avrupa Birliği’nin bir parçası. Dünya Bankası’ndan aldığı değerlendirmeler oldukça yüksek. Tarihsel olarak hukuk bakımından öne çıkan bir ülke. Bu açıdan menkul kıymet token’lerinin nasıl konumlanacağını ve çalışma şekilleri hakkında gerçek deneyim sunacak.

Kaynak: Breakermag

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar