reklamı kapat

Yeni Düzenlemeyle Kripto Para Yatırımcılarının Gizliliği Azaltılacak

17 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Avrupa’da kripto para sektörünü etkileyecek bir rapor bugün Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi. Raporda kripto paralarla kara para aklamanın önüne geçilmesinin yanı sıra kripto paralarla bağlantılı riskler de ele alınıyor. Bu yeni kurallar kripto para borsalarının müşterini tanı (Know Your Customer) prosedürlerini de içeriyor. Yatırımcılar açısından ise anonimliğin azaltılması amaçlanmış. Öte yandan üst düzey bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisi kripto paraların geleneksel finans sisteminden ayrı tutulması çağrısında bulundu.

Kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesinin engellenmesi çalışmaları Avrupa’daki terör saldırıları sonrasında hazırlanan eylem planıyla başladı. Bu yıl Nisan ayında gerçekleştirilen toplantıda Avrupa Parlamentosu milletvekilleri kripto paraların yakın markaja alınması için destek verdi.

Bu düzenlemeler çerçevesinde hem yatırımcılar hem de kripto paralarla gerçekleştirilen işlemler terörizmle mücadele kapsamında inceleme altına alınacak. Rapora göre cüzdan sağlayıcıları şüpheli faaliyetleri gerekli makamlara bildirmekle yükümlü olacak. Yani bu demek oluyor ki, kripto para birimleriyle gerçekleştirilen işlemler ulusal istihbarat kurumlarınca takip edilebilecek, kullanıcı bilgilerine ulaşabilecek.

Raporun kapsamı 18 ay boyunca parlamento üyelerince genişletilecek. Bu adımın ardından kripto para borsaları da kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesiyle mücadele kurallarına uymakla yükümlü olacak.

Avrupa’daki bazı platformlar çoktan bu yönde adım atmaya başladı bile. Helsinki merkezli popüler kripto para borsası LocalBitcoin yakın zamanda kullanıcılara sunduğu hizmet şartlarını güncelledi. Bu değişiklikleri Avrupa Birliği düzenlemelerine uyum sağlamak için gerçekleştirdiğini açıklayan LocalBitcoin, dolandırıcılık faaliyetlerine karşı müşterilerini kimlik doğrulaması yapma konusunda uyarıyor.

Avrupa Birliği üyelerince kripto paralar “Herhangi bir finansal kuruma bağlı olmayan, garanti edilmeyen dijital değerler” olarak tanımlandı. Ayrıca gerçek yada tüzel kişilerce değer birimi olarak kabul edilen kripto paraların geleneksel para birimi statüsü taşımadıkları belirtildi.

Rapora göre cüzdan kuruluşları “müşteriler adına kripto paraları depolayan, taşıyan, özel anahtarları koruyan platformlar” olarak nitelendiriliyor. Ayrıca bu platformlara yasal mercilerce lisans verilmiş olması gerekiyor. Rapor terörizmin finanse edilmesini önlemek için ön ödemeli kart limitlerine de sınırlandırma getirmiş durumda. Buna göre kart sahiplerinin 50 euro’yu aşan işlemleri için kimliklerini doğrulaması gerekecek.

Reuters’in haberine göre Avrupa Merkez Bankasının üst düzey bir yetkilisi, bankaların sermaye riskini azaltmak için kripto paraların geleneksel işlemlerden ayrılması gerektiğini savundu.

Söz konusu yetkili Yves Mersch pazartesi günü Türkiye’de katıldığı bir konferansta, kripto paraların finansal istikrarı tehlikeye atabilecek kadar güçlü olmadığını savundu. Ancak bu durumun her an değişebileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.