reklamı kapat

60 Milyon Dolarlık Fon Toplayan Dolandırıcılar Tutuklandı

17 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

New York’un Güney Bölgesinde devam edilen davada jüri, Nisan ayında sahte ICO düzenlemekten tutuklanan Centra Tech kurucularını suçlu buldu. ABD Başsavcılığı 14 Mayıs’ta iddianameyi basına duyurdu.

Üç kurucu ortak Sorhab Sharma, Raymond Trapani ve Robert Farkas’ın sahte ICO düzenleyerek yatırımcıları dolandırdıkları iddia edildi. Geçtiğimiz ay tutuklanan üçlüye aynı suçlamalar yöneltildi. İddianameyle ilgili Güney Bölgesi savcısı şunları kaydetti:

İddia edildiği gibi sanıklar popülerleşen kripto para sektöründeki yatırımcıları kandırmak suretiyle onlara komplo kurdu. İddialara göre sanıklar önemli firmalarla sahte ortaklık anlaşmaları düzenleyerek yatırımcıları dolandırmaya çalıştı. Firmaları adına sahte bir CEO bile yaratmışlar. Yasal olarak geleneksel veya dijital yatırım araçları yalanlarla ve sahte belgelerle hayata geçirilemez.

Centra Tech kurucuları, iddianamede düzenlemeye tabi olmayan menkul kıymet için ICO düzenleme suçuyla itham ediliyor. Bu açıklamaya göre Centra ICO’sunun tamamen yasa dışı bir şekilde gerçekleştirildiği oldukça aşikar.

Mastercard, Bancorp, Visa gibi saygın kurumlarla ortaklık kurduklarını iddia ederek yatırımcıları aldatan sanıklar ABD’nin 38 eyaletinden lisans aldıklarını da iddia etmişti. İddialara göre Centra Tech kurucuları 60 milyon dolar değerinde toplam 91,000 Ethereum topladı. Ayrıca Floyd Mayweather, Boxer, ve DJ Khaled gibi ünlüler de projeyi destekliyordu. Centra’nın kısa sürede üne kavuşup 60 milyon dolarlık fon toplamasında şüphesiz bu isimlerin katkısı da oldukça fazla. SEC kısa süre içerisinde Centra Tech’in yatırımcıları dolandırmayı amaçladığını fark etti. Nisan ayında da kurucular gözaltına alındı. Sharma, Trapani ve Farkas iddianameye göre 65’er yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Üçlü, suçlamalar neticesinde para cezasına da çarptırıldı.

2017 yılında birçok ICO projesiyle yüz milyonlarca dolarlık fon toplandı. Kripto para sektöründeki düzenleme açığı nedeniyle bu şekilde ciddi sahtekarlıkla sonuçlanan ICO’ları son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Neyse ki finansal düzenleyiciler durumun farkına vardı ve gerekli adımları atmaya başladı.

Yapılacak kapsamlı düzenlemelerle birlikte yatırımcılar için hüsranla biten sahtekarlık faaliyetleri sona erebilir. SEC yatırımcıları bu tarz dolandırıcı faaliyetlere karşı koruyacağını defalarca dile getirmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.