reklamı kapat

Çin Hükümetine Göre Bitcoin En iyi 13. Kripto Para!

17 Mayıs 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Çin Sanayi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı bugün kapsamlı bir blockchain değerlendirme raporu yayımladı. Kripto paraların teknoloji, uygulama ve inovasyon kalemlerinde değerlendirildiği rapor oldukça tartışmalı sonuçlar içeriyor.

Çin hükümetine göre dünyanın en iyi blockchain’i Ethereum. Steem, Lisk, NEO ve Komodo Ethereum’un ardından ilk 5’i tamamlıyor. Bu kripto paraların smart contracts kullanarak efektif, güvenli ve merkezsiz bir şekilde bilgi işlediği göze çarpıyor.

Steem’in ilk 5’te yer alması herkesi şaşkına çevirdi. Zira Steem, Lisk ve NEO’nın aksine, merkezsiz uygulamaların geliştirilebileceği bir teknolojik altyapıdan yoksun. Basit tabirle Steem, blockchain temelli içerik dağıtım platformu. Bir nevi Reddit’in blockchain temelli versiyonu.

Top 10’un bir diğer sürprizi ise Monero. Bunun sürpriz oluşunun sebebi ise Monero ve Zcash gibi gizliliğiyle ön plana çıkan kripto paraların Japonya dahil birçok hükümetin gözünü korkutması. Her iki kripto para da gizlilik sebebiyle kara para aklama ve suç faaliyetlerinde kullanılmaya son derece elverişli.

Raporun en çarpıcı yani ise hiç şüphesiz Bitcoin’in 13. sırada yer alması. BTC 13. sırayı Verge ile paylaşıyor. BTC’nin piyasadaki en güvenli ve dominant kripto para olduğunu düşünen BTC fanları rapora tepkili.

Üstelik içerik dağıtımından ibaret Steem’in 2. sırada kendine yer bulması ve BTC’nin yalnızca para ve ödeme birimi olarak görülüp 13. sıraya atılması oldukça ironik. Öyle görünüyor ki, BTC’nin en uzun işlem tarihine ve en aktif açık kodlu geliştirici topluluğuna sahip olması da raporu hazırlayanlar tarafından dikkate alınmamış.

Öte yandan Ethereum ve smart contracts altyapılı blockchain’lerin listede üst sıralarda yer alması, Çin hükümetinin bu blockchain’lerin ülke içindeki faaliyetlerine hoşgörüyle bakacağı şeklinde yorumlanıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.