reklamı kapat

Yeni Akım: Kripto Sanat

26 Mart 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Sanatçı Andy Bauch’ın yeni resim sergisi ‘’Yeni Para’’ sanat ve kriptoyu birlikte sunuyor. Sanatçı Lego’yu andıran resimlerinin içine soyut kodlar gizledi. Resimlerin şifresi çözüldüğünde özel anahtar elde ediliyor. Bu özel anahtarlar hesabında 9 bin dolar değerinde kripto para bulunan cüzdanlara ulaşım sağlıyor.

Resimleri satın alanlar özel anahtarı satın almış olmuyor, sadece resmin şifresini çözebilenler cüzdanlara ulaşım sağlayabiliyor. Aynı zamanda Bauch her alıcıya ip ucu vereceğini ifade ediyor.

Sergi 23-25 Mart tarihleri arasında Los Angeles’ta bulunan Castelli Art Space’de yapıldı. Sanatçının yerleştirdiği cüzdanları canlı olarak takip edilebilmek için bir site dahi açıldı.

Bu yazının yazıldığı sıralarda çoğu resmin şifresi çözülmüş durumdaydı. Eserler yaklaşık 1500 dolar ve 4800 dolar değerinde satışa sunuluyor. Ancak bazı cüzdanlarda aynı değerde kripto para bulunmuyor.

Bauch verdiği demeçte 2013 yılından beri kripto paralara ilgi duyduğunu belirtti. ”Yeni Para” sanat projesi için 2016 yılında BTC ve LTC aldı. Sanatçı estetik anlayışıyla özel anahtarları birleştiren bir algoritma kullanarak anahtarları resimlere yerleştirdi. Bauch’a göre eserleri ‘’teknoloji ve insanlık arasındaki boşlukları doldurmayı’’ hedefliyor.

INK platformu CEO’su Daniel Zhai Blockchain teknolojisinin sanatçıların telif haklarını korumada kullanılabileceğini düşünüyor. Zhai Aralık ayında verdiği bir röportajda Blockchain tabanlı platformlar sayesinde sanatçılar eserlerini kripto para karşılığı satabileceklerini ve yeterli çevreye ya da paraya sahip olmasalar bile çok sayıda insana ulaşabileceklerini ifade etti. Aynı zamanda Blockchain sanatçıların sanat projeleri için kitlesel fonlama (crowdfunding) yapmalarını oldukça kolaylaştırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.