reklamı kapat

Yatırımı Birçok Kripto Paraya Bölüştürmek İyi Bir Strateji Mi?

11 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Yatırımcıların 1600’den fazla kripto para arasından hangisine yatırım yapması gerektiğine karar vermesi zor olabiliyor. Birbirine benzeyen birçok proje ve gerekliliği sorgulanan yığınla kripto para bulunuyor.

Yine de birçok seçeneğin olması akıllara şu soruları getiriyor: Ana para çeşitli kripto paralar arasında bölüştürülmeli mi? Çeşitli yatırım yapmak riski azaltır mı? Nobel ödüllü ekonomist Harry Markowitz’in modern portfolyo teorisine göre, geleneksel yatırımlarda yatırımı çeşitlendirmek riski büyük oranda düşürüyor.

Milan’da yer alan Bocconi Üniversitesi’nden araştırmacılar Markowitz’in teorisini kripto para piyasasına uyguladıklarında, yüksek volatiliteye rağmen teorinin başarılı olduğunu öne sürüyorlar. Paranın %50 ile %60’ını piyasa değeri en yüksek iki kripto para bitcoin ve ether’e yatırdıklarını, ardından diğer kripto paralar arasında paylaştırdıklarını not düşüyorlar.

Kripto para yatırım danışmanlığı grubu CryptoCampus’ün kurucusu Jeffrey Leemput ise parasının %80’ini yüksek piyasa değerli kripto paralara, geri kalanını da diğerlerine ayırdığını açıklıyor.

Karşıt görüşler

Risk azaltma stratejisinin kriptolara uygulanması zor olabiliyor. Bitcoin fiyatı düşüşe geçtiği zaman neredeyse bütün altcoin’ler çoğu zaman Bitcoin’i takip ediyor. Bu yüzden Markowitz’in teorisinin kripto para piyasasında çok etkili olmayacağını düşünenler de bulunuyor.

Bazı araştırmacılar mevcut projelerin %90’ının başarısız olacağını düşünüyor. Çeşitli kripto paralara yatırım yaparak %10’luk kesim yakalanmaya çalışılabilir; ancak bu stratejinin barındırdığı risk oldukça yüksek olduğu için olgunlaşmakta olan piyasada bölüştürme yapmanın mantıklı olmadığı öne sürülüyor.

Diğer yandan bazılarına göre sadece bir kripto para kazanabilir ve çok uzun vadede var olabilir, çünkü paralar ağ etkisine (network effect) dayanır. Böyle düşünenler yatırım yaptıkları kripto paranın kazanan olacağını düşünüyor olabilir; ancak haklı çıkarlarsa parayı farklı kriptolar arasında bölüştürerek tamamen boşa harcamış olurlar.

Kriptolar ana akım yatırımcılar için alternatif yatırım alanı mı?

Bazı Wall Street analistlerine göre menkul kıymetler de risk barındırdığından kriptolar yatırımcılar için paralarını ayrıca bölüştürdükleri bir alan haline gelmeye başladı. JP Morgan stratejisti John Normand 71 sayfalık raporunda şu ifadelere yer verdi:

Kripto paraların geçtiğimiz birkaç yıldaki yüksek getirisine ve yüksek değerli varlıklarla düşük korelasyonuna bakılırsa, volatil olmalarından dolayı yaşanan kayıp dengeleniyor. Korelasyon ve volatilite devam ederse kripto paralar portfolyolarda daha çok yer almaya devam eder. Böylece portfolyolardaki çeşitlilik artabilir.

Sonuç olarak Markowitz’in teorisi yatırımcılar arasında biliniyor ve bazıları tarafından kullanılıyor. Teori; gelecek kazançları azaltarak riski ortadan kaldırıyor gibi görünse de kripto para piyasasının hala olgunlaşmaya devam ettiğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak: Coindesk
Kanıt Linki

http://proof.link/SxHhmMalX

Hash Değeri

e3d74f3bcf83eb16d7590ee89644a54ca235519da6aa3d2cd1ed94b09a91ea3a

Transaction ID

fcfc2712e0ce40cbf94251e145515f53736b65912bdcf916a8891b20e5a69e22

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.