reklamı kapat

Kadınlar Artık Kripto Paralara Daha Meraklı

12 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Online haber sitesi City A.M. tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre kripto para alanında kadınların varlığı artıyor. Yapılan araştırma kripto paralara yatırım yapma düşüncesinde olan kadınların sayısının son altı ay içerisinde %6’dan %13’e kadar yükseldiğini gösterdi.

Söz konusu araştırma İngiltere merkezli bir kripto para borsası London Block Exchange tarafından gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre kripto paralar Y kuşağındaki kadınlar arasında oldukça popüler bir yere sahip. Buna göre Y kuşağına mensup kadınların %20’si kripto para yatırımını gayet cazip buluyor.

Araştırma sonuçları yalnızca bu verilerden ibaret değil. Aynı zamanda kadın ve erkek kullanıcıların yatırım yaparken nelere önem verdikleri gibi birtakım farklılıklara da değinilmiş. Sonuçlara göre kadın kullanıcıların erkeklere nazaran daha stratejik bir yaklaşımla yatırım yaptığı ifade ediliyor. Buna gerekçe olarak ise kadınların erkeklere oranla %50 daha az “fırsatı kaçırma korkusuna” (FOMO) sahip oldukları gösteriliyor. Ayrıca araştırma kadınların erkeklerden daha işbirlikçi bir yaklaşıma sahip olduğuna işaret ediyor. Bu doğrultuda kadın kullanıcıların yapmayı planladığı yatırımları aile üyelerine ve arkadaşlarına erkeklere nazaran 2 kat daha fazla danıştığını, erkeklerinse bu konuda daha çok kendi başlarına hareket etmeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Etoro kripto para borsası aylar önce bu konuya yönelik bir araştırma yürütmüştü. Bu araştırma kripto para piyasasının ataerkil olduğuna işaret ediyordu. Araştırma sonuçlarına göre kripto para yatırımlarının %91.5’ini erkek kullanıcıların yaptığı ifade edilmişti. Ancak görünüşe bakılırsa bu durum değişiyor.


London Block borsasının tecrübeli işletme analisti Agnes de Roeyer piyasadaki ataerkil yapının değişebileceğine inanan kullanıcılar arasında yer alıyor. Roeyer bu konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer veriyor:

Kripto para piyasasının erkeklere göre bir oyun olduğu yönündeki genel yanılgı halen devam ediyor. Ancak geçtiğimiz birkaç ay boyunca borsamıza kayıt yaptıran yüzlerce kadın kullanıcı olduğunu görüyoruz. Üstelik piyasaya öncülük eden ve kullanıcılara ilham veren deneyimli yatırımcıların bazılarının kadın olduğunu söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.