reklamı kapat

Coinrail Saldırıya Uğradı: 40 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalındı

11 Haziran 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Piyasalar bu sabaha Coinrail’in 40 milyon dolarlık saldırı haberiyle uyandı. Bu haberin ardından piyasalar doğal olarak haftaya düşüşle başladı. Singapur’daki  siyasi olaylar (Trump – Kim Jong Un zirvesi vb.) sebebiyle haftanın düşüşle başlaması bekleniyordu. Ancak bu, beklenilenden çok daha kötü oldu.

Coinrail, borsada işlem gören kripto paraların %30’unu kaybettiklerini doğruladı. Bu da yaklaşık olarak 40 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığını gösteriyor. Saldırının ardından Coinrail, borsada kalan kripto paraları soğuk kasalara taşıdıklarını belirtti. Böylece saldırıdan kurtarılan kripto paralar güvence altına alınmış oldu.

Reuters haberinde konuyla ilgili şu ifadeler geçiyor:

Güney Koreli kripto para borsası Coinrail’in uğradığı saldırı bir kez daha güvenlik risklerini ve küresel kripto para piyasalarının yeterince düzenlenmediğini ortaya koydu. Saldırı üzerine Bitcoin iki ayın en düşün seviyesini gördü. Coinrail, kripto paraların %70’inin internetle doğruda bağlantısı olmayan soğuk cüzdanlarda, güvende olduğunu söylüyor. Çalınan kripto paraların ise daha düşük güvenlikli sıcak cüzdanlarda olup olmadığı belirsizdi. Coinrail polisle işbirliği içinde olduklarını ve şu an için borsadaki işlemlerin askıya alındığını doğruladı. Şirket konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmadı.

Genel olarak bu haber piyasaları kitlesel olarak etkiledi. Büyük kripto para birimlerinin çoğu aşağı yönlü harekete geçti. Ayrıca kripto para birimlerinin bazıları iki ayın en düşük seviyelerini gördü ve beklentiler düşüşün devam edeceği yönünde… Yatırımcılar bu haberle beraber ellerindeki kripto paraları satmaya başlarsa ve eğer piyasalar buna karşı çıkar da kendini toplarsa, karşılaşacağımız çok fazla direnç noktası olacak. Bununla beraber piyasaların geneli, saldırıya bağlı olarak şimdilik oldukça kasvetli görünüyor.

Bu tür siber saldırı haberleri piyasaları hep kötü etkiledi ve etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Eğer kayıp 40 milyon doların üzerine çıkarsa, daha büyük düşüşler de görebiliriz.

Şimdilik bu haberin etkilerini izlemeye devam ediyoruz…

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER