X


Kripto Paralar Boğa Koşusuna Hazırlanıyor Mu?

Bitcoin'in 3.100 dolarla dip yapmasının ardından kripto para piyasası boğa koşusuna başlamış gibi görünüyor.
13:00
25 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası 2018 yılında yatırımcıların büyük beklentilerini karşılayamadı. Fakat 2019 yılına girmeye hazırlandığımız bu günlerde piyasa biraz da olsa yaşam belirtisi vermeye başladı.

Kripto paraların piyasa kapitalizasyonu son aylarda yaşanan sert düşüşlerin ardından geçtiğimiz hafta 100 milyar dolar seviyesinde destek bulmayı başardı. Yaşanan hacimli yükselişin ardından kripto para piyasasının toplam değeri 139 milyar dolara yükselmiş durumda. Kripto para piyasasında bu denli büyük çaplı bir yükseliş 2018 yılının Nisan ayından bu yana yaşanmamıştı. Bu nedenden ötürü kripto para yatırımcılarının piyasaya yönelik umutları yeniden yeşermeye başladı. Tıpkı kripto paralar gibi.

Pazartesi sabahı başlayan yükseliş dalgası ilerleyen saatlerde devam etti. Kripto paraların piyasa kapitalizasyonu saatler içerisinde %10’luk bir artış göstererek 143 milyar dolara yükseldi. Bu kripto para yatırımcılarının yeniden piyasaya dönüp alım yapmaya başladığının bir işareti. Ayrıca bu yükselişlere aldanmamakta da fayda var. Çünkü kripto para piyasası 2018 yılı içerisinde yaklaşık %87’lik bir düşüşle 650 milyar dolardan fazla değer kaybetmişti.

Popüler kripto para birimleri yükseliş trendiyle birlikte doğal olarak çok ciddi kazanımlar elde etti. Ripple Labs’in geliştirdiği XRP, haberimizin hazırlandığı sırada %10’luk yükselişle 0,39 dolardan işlem görüyordu. XRP’nin dışında en çok dikkat çeken diğer bir kripto para ise Ethereum’du. Öyle ki Ethereum yılın en yüksek seviyesi olarak kabul edilen 1.400 dolar bandından 100 doların altına kadar gerilemişti ve CoinMarketCap sıralamasında ikinci sırayı en büyük rakibi XRP’ye kaptırmıştı. Ancak Ethereum deyim yerindeyse “hala yapacak çok işimiz var” dedi ve yükselişle beraber 100 dolar direncini çok güçlü bir şekilde aştı. Ethereum haberimizin hazırlandığı sırada 132 dolardan işlem görüyordu.

Bunun yanında kripto para piyasasının boğa koşusuna başladığı kanısına kapılmak için henüz erken. Bunun için öncelikle Bitcoin’in 4.500 dolar direncini kırmasını beklememiz gerekiyor. Kripto para yatırımcıları son günlerdeki yükselişlerle birlikte bir miktar rahatlamış olsalar da kripto para piyasasının birkaç ay önceki seviyelerine dönmesi için gitmesi gereken çok uzun bir yol var bu nedenle yatırımcıların temkinli davranmasında fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar