X


Bitmain’den Bitcoin Cash’e Şok

Bitmain'de işler pek de iyi gitmiyor.
12:00
25 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin madencilik firması Bitmain çıkan haberlere göre bir kere daha işten personel çıkaracak. Şirketin 3. çeyrek kaybının 700 milyon doların üzerinde olduğu söylentileri sebebiyle şirketin IPO’sunun da “ölü” olduğu bildiriliyor.

Blockstream CSO’su Samson Mow’a göre şirketin tüm Copernicus ekibini işten çıkaracağı yönünde söylentiler dolaşıyor. Mow ayrıca LinkedIn Çin’deki şirket çalışanlarının postlarını referans alıyor. Copernicus ekibi Bitmain için Bitcoin Cash GO client’ını geliştirmeden sorumluydu.

Bir başka habere göre işten çıkarmalar bundan daha geniş kapsamlı olacak, hatta Bitmain ekibinin yarısı bu süreçten etkilenecek. Şirket ay başlarında İsrail’deki araştırma departmanını kapamış ve departmanda çalışan 20 kişi işinden olmuştu.

Bitcoin Cash’i bütünüyle benimseyen Bitmain, öyle görünüyor ki bunun faturasını ağır ödedi. 3. çeyrekteki “büyük maddi kayıp” söylentileri şirketin maddi açıdan sorgulanmasına sebep oldu ve bundan sonraki IPO planlarına darbe vurabilir.

2. çeyrek de şirket için zorlu geçti. BCH fiyatları düştü, Bitcon Cash’te hash savaşları yaşandı. Hal böyle olunca Bitmain’in Bitcoin madencilik sektöründeki tekeli tehlikeye girdi. Öte yandan ABD merkezli IT firması UnitedCorp yakın zamanda Kraken, Bitcoin.com ve Roger Ver’le birlikte Bitmain’e BCH ağını manipüle ettiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Blockchain ve kripto para seköründe bu sene küçülmeye giden tek şirket Bitmain değil. Ethereum şirketi ConsenSys, Steemit ve Status başta olmak üzere birçok şirket bazı elemanlarını kapı önüne koydu ve daha küçük bir ekiple yola devam etme kararı aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar