Yatırım Getirisi (ROI) Nedir?

Yatırım getirisi (ROI), bir yatırımın verimliliğini veya karlılığını değerlendirmek için kullanılan bir performans ölçüsüdür.
13:23
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yatırım getirisi (ROI), bir yatırımın verimliliğini veya karlılığını değerlendirmek veya bir dizi farklı yatırımın verimliliğini karşılaştırmak için kullanılan bir performans ölçüsüdür. ROI, yatırımın maliyetine göre belirli bir yatırımın getiri miktarını doğrudan ölçmeye çalışır.

ROI Nedir?

ROI, çok yönlülüğü ve basitliği nedeniyle popüler bir ölçümdür. Esasen ROI, bir yatırımın karlılığının ilkel bir göstergesi olarak kullanılabilir. Bu, bir varlık yatırımındaki ROI, ki bizim konumuzda kripto para birimi yatırımındaki ROI, bir şirketin bir fabrikayı genişletmeyi beklediği ROI veya bir gayrimenkul işleminde üretilen ROI olabilir.

Hesaplamanın kendisi çok karmaşık değildir ve geniş uygulama yelpazesi için yorumlanması nispeten kolaydır. Bir yatırımın yatırım getirisi net pozitifse, muhtemelen buna değer. Ancak daha yüksek yatırım getirisi olan başka fırsatlar mevcutsa, bu sinyaller yatırımcıların en iyi seçenekleri görmesine veya seçmesine yardımcı olabilir. Aynı şekilde, yatırımcılar net kayıp anlamına gelen negatif ROI’lerden kaçınmalıdır.

Öte yandan son zamanlarda, bazı yatırımcılar ve işletmeler, “yatırımda sosyal getiri” veya SROI olarak adlandırılan yeni ROI biçimlerinin geliştirilmesine ilgi duymuştur. SROI ilk olarak 1990’ların sonlarında geliştirildi ve ekstra finansal değer kullanan projelerin daha geniş etkilerini hesaba katıyor.

Buna ek olarak “iyi” bir yatırım getirisi olarak nitelendirilen şey, yatırımcının risk toleransı ve yatırımın getiri sağlaması için gereken süre gibi faktörlere bağlı olacaktır. Diğer her şey eşit olduğunda, riskten daha fazla kaçınan yatırımcılar, daha az risk almak karşılığında muhtemelen daha düşük ROI’leri kabul edeceklerdir.

ROI Nasıl Hesaplanır?

Yatırım getirisi (ROI), bir yatırımdan kazanılan kârın, o yatırımın maliyetine bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, 100 dolar kârı ve 100 dolar maliyeti olan bir yatırımın ROI’si 1 veya yüzde olarak ifade edildiğinde %100 olacaktır.

Yatırım getirisi, bir yatırımın başarısını tahmin etmenin hızlı ve kolay bir yolu olsa da, bazı ciddi sınırlamaları var.. Örneğin, ROI, paranın zaman değerini yansıtmada başarısız olur ve bazı yatırımların kar elde etmesi diğerlerinden daha uzun süreceğinden, ROI’leri anlamlı bir şekilde karşılaştırmak zor olabilir. Bu nedenle, profesyonel yatırımcılar net bugünkü değer (NPV) veya iç getiri oranı (IRR) gibi diğer metrikleri kullanma eğiliminde olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar