Kripto Para Nedir Nasıl Alınır?

Kripto paraların adı nereden geliyor?
09:41
20 Şubat 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Teknoloji insanların çalışma, iletişim kurma, alışveriş yapma ve hatta ürünler için ödeme ve para tanımları ile yöntemlerini bile değiştirdi. Şirketlerle tüketiciler artık nakit para tercih etmiyor ve her şey dijitale dönmeye başladı. Bu akımın tam olarak kendini hissettirmesinden önce piyasaya sürülen ve neredeyse 12 yıllık geçmişe sahip olan kripto paralar ise yeni trend haline geldi.

Aslında kripto paralar basit bir terimden ziyade yeni çağın interneti gibi görülen devrimsel bir teknoloji. Kripto paranın tanımı ise bunların blockchain tabanlı ve kriptografi ile oluşturulan varlıklar olduğu şeklinde yapılabilir. Lider kripto para birimi Bitcoin’in sahip olduğu eşler arası sistem, dünyanın bir yanından diğer yanına istenildiği gibi değer ve varlık transferi yapılabilmesini sağlıyor.

Fiziksel para kullanmak yerine insanlar kripto para ödemeleri ile istedikleri yere fon gönderebiliyor veya ödeme alabiliyor. Bunların hepsi de özel şifreleme ile korunan dijital cüzdanlarda veya buna aracılık eden kripto para borsalarının cüzdanlarında saklanıyor.

Kripto Para Ne Demek

Kripto para ifadesi, bu varlıkların kriptografi yani şifreleme kullanılarak oluşturulmasından geliyor. İşlemlerin doğrulanması için şifreleme kullanılıyor ve bu da altyapıda yer alan teknolojinin bir hayli ileride olduğunu gösteriyor. Cüzdanlar arasındaki bu şifreli iletişim, güvenlik sağlıyor. Kripto para ifadesi de tam olarak buradan gelmekte.

Buna ek olarak bazı kripto paraların Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla gizlilik sunduğu biliniyor. Monero veya Zcash gibi kripto para birimleri özellikle hiçbir işlemin tespit edilememesi ve bunların cüzdan sahiplerinin bulunamaması için tasarlandı ve kullanılıyor. Bu projelerin arkasındakilerin temel hedefi ise insanların ekonomik özgürlüklerini elde edebilmeleri.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Kripto para sektörü güvenlik adına önemli adımlar atsa da kullanıcılar hala kendi güvenliklerini alma konusunda sorunlar yaşıyor. Özellikle dolandırıcılık odaklı projeler her yeni günde yeni yatırımcıların canını yakmakta. Buna ek olarak cüzdanlarla ilgili sorunlar da sektöre yeni giren yatırımcılar için zorlayıcı olabiliyor.

Güvenilir kripto para siteleri arasında gösterilebilecek olan Binance kripto para borsası ise kullanıcıları bu iki sorundan da kurtarmakta. Binance üzerinde desteklenen birçok kripto para birimi de kullanıcılar için avantaj.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI