X

Avustralya’dan Merkez Bankası Dijital Para Birimi Adımı!

Elde edilen son bilgilere göre Avustralya Merkez Bankası (RBA), CBDC araştırma ekibindeki bir pozisyon için iş ilanı yayınladı.
12:00
15 Eylül 2021

Ülkenin kripto düzenlemesine ilişkin devam eden Senato soruşturmasının ortasında Avustralya Merkez Bankası (RBA), Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) araştırma ekibindeki bir pozisyon için iş ilanı yayınladı.

Avustralya CBDC Çalışmaları Hız Kazanıyor

Yapılan açıklamalara göre işe kabul edilecek kişi, Avustralya’da CBDC konusunda bir ortam olup olmadığı, varsa CBDC’nin nasıl tasarlanabileceği ve ne gibi iyi/kötü etkilerinin olabileceği konusunda çalışan bir ekibe katılacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bahsi geçen hamle RBA’nın bir CBDC oluşturma fikrine ısındığını gösteren bir işaret olarak nitelendiriliyor. Daha önce de Bir Teknoloji ve Finans Merkezi olarak Avustralya Senatosu Seçilmiş Komitesine yaptığı son sunumda banka, CBDC’ler hakkında araştırma yürüttüğünü kabul etmiş ama henüz bir CBDC piyasaya sürmek gibi planının olmadığını belirtmişti.

BIS’in Merkez Bankalarıyla İşbirliği

CBDC’ler konusunda her geçen gün önemli adımlar atılırken bu ay, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, uluslararası ödemeler için CBDC’lerin kullanımını test etmek için Avustralya dahil merkez bankalarıyla bir işbirliği yaptığını duyurdu.

Project Dunbar adlı proje, birden fazla CBDC kullanarak sınır ötesi ödemeler için platformlar geliştirmeyi ve test etmeyi, böylece aracılara olan bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Projede Malezya, Singapur ve Güney Afrika Merkez Bankaları da yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar