X


Yapı Kredi, Fintech ve Blockchain Teknolojileri Yatırım Fonunu Duyurdu

Yapı Kredi, bugün itibarıyla Fintech ve Blockchain alanını kapsayan yatırım fonunu duyurdu.
15:30
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yapı Kredi, Fintech ve Blockchain Teknolojileri Sepeti Yatırım Fonu’nu yatırım seçeneklerine ekledi. Peki bu fon yatırımcılara ne sunuyor? Kripto paraları kapsıyor mu? Gelin birlikte inceleyelim.

Yapı Kredi, Fintech ve Blockchain Alanında Yatırımcılara Fırsat Sunmak İstiyor

Önde gelen bankacılık kurumu Yapı Kredi, bugün itibarıyla Fintech ve Blockchain alanını kapsayan yatırım fonunu duyurdu. Fintech ve Blockchain Teknolojileri Sepeti Yatırım Fonu’nu (FTBC1) açıkladı. Fon, yatırımcılara finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri sektörü endekslerini takip eden borsa yatırım fonlarıyla ilgili değer artışlarına dayalı getiri sağlamayı hedefliyor. Açıklamada altı çizilen bir diğer önemli nokta ise, fonun kripto para birimlerine yatırımı kapsamadığıdır.

Fon toplam değerinin asgari %80’i devamlı olarak finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirket ortaklık paylarına, borçlanma araçlarına, ADR, GDR yatırım yapan veya bu varlıklara dayalı yerli/yabancı fonları yerli/yabancı borsa yatırım fonların katılma paylarına yatırılacak. Öte yandan fonun risk değeri 7 üzerinden 6 (yüksek riskli) olarak belirlendi. Bununla birlikte fon alım ve satım işlemleri mobil ve internet şubesinden geerçekleştirilebilir.

Blockchain Parantezi

Blockchain alanını kapsayan bu fonlar kripto paralara değil sektöre yatırım imkanı sunuyor. Bu bağlamda Blockchain alanına mevcut durumda imkanlar kısıtlı olsa da vizyonun bunun üzerine inşa edilmesi büyük önem arz etmektedir. Türkiye’de sürdürülebilir bir blok zincir ekosistemi oluşturmak adına yasal zemin oluşturmak için gerekli çalışmaların sürdürüldüğü yetkililer tarafından aktarılıyor. Kripto para birimlerine güç veren blok zincir sistemi, merkezsiz sistemlerin en iyi versiyonudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar