reklamı kapat

Vitalik Buterin’in Hayali Gerçek Oluyor: Kripto Paralar Artık Bit Pazarlarında!

Kripto paralar artık gündelik hayatımızın her anında karşımıza çıkabiliyor. Berlin’deki bit pazarı ve Riga’daki şarap mağazaları kripto paraların ödeme opsiyonu olarak kabul edildiği son yerler olarak kayıtlara geçti.
10 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Vitalik Buterin’in hayali yavaş yavaş gerçek oluyor; kripto paralar yerel mağaza ve pazarlar gibi birçok yerde kabul ediliyor ve dünya daha güzel bir yer oluyor.

Reddit kullanıcısı hockysa Berlin bit pazarından bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta BTC, ETH ve IOTA’nın logoları yer alıyor ve altta “kabul edilir” yazıyor.

Bildiğiniz gibi bit pazarları insanların koleksiyon ve antika gibi veya eski ve ucuz ürünleri sattığı ve belirli aralıklarla düzenlenen halka açık pazarlar. Böylesine “geriye dönük” bir mecrada kripto paraların kabul edilmesi dünyada kripto paraların artık daha çok benimsendiğini kanıtlar nitelikte.

Geçtiğimiz ay da Letonya’nın başkenti Riga’daki 11 şarap mağazası kripto para kabul ettiğini duyurmuştu:

Artık Eurovins mağazalarında Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, Nem ve Steem’le ödeme yapabilirsiniz.

Söz konusu mağazalar ödeme işleyicisi Copay aracılığıyla kripto paraları kabul ediyor. Euro, dolar ve sterlin gibi bazı itibari paraların da kabul edildiği Copay’in altyapısını kullanarak kripto para kabul etmek isteyen işletmelerin Copay web sitesine üye olup yaptığı işi doğrulaması yeterli.

Esasında kripto paralarda görülen yüksek volatilite kripto paraların ana akım popülariteye ulaşmasının önündeki belki de tek engel. Steam ve Microsoft gibi platformların Bitcoin’i ödeme opsiyonlarından çıkarmasının sebebi de buydu. Buna rağmen bu iki haber bize şunu gösteriyor: Piyasa zamanla olgunlaşınca, fiyatlar stabilite kazanınca ve gerekli düzenlemeler yapılınca kripto paraları gündelik hayatımızda çok daha fazla yerde göreceğiz.

Kaynak: coinpage.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.