reklamı kapat

Vitalik Buterin Son Günlerin Popüler Trendinden Endişe Duyuyor!

Vitalik Buterin, Wrapped Bitcoin konusundaki endişelerini dile getirdi.
13:00
22 Mayıs 2020

Ethereum (ETH) kurucu ortaklarından ve topluluğun en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, son günlerde oldukça popüler olan bir konu hakkında derin endişelere sahip olduğunu belirtti. Bitcoin fiyatına endeksli ERC-20 token’ları, son aylarda ciddi bir popülerlik elde etti.

Wrapped Bitcoin, Tehlike Mi Saçıyor?

Bunlardan en ünlüsü olan Wrapped Bitcoinin (WBTC) toplam sayısı 5.000’in de üzerine çıktı ve bu aslında Bitcoin tabanlı Liquid Network üzerindeki BTC sayısının neredeyse iki katına çıkıldığı anlamına geliyor. Söz konusu kripto paralar değerlerini direkt olarak Bitcoin’den alıyorlar ve teknik olarak stablecoin görevi görüyorlar.

Bu gelişme sayesinde insanlar Ethereum ağında da Bitcoin alım satımı yapabiliyorlar. Vitalik Buterin ise bu gelişmenin paylaşıldığı bir tweet’e yanıt vererek, durumun aslında endişe verici olduğunu belirtti. Ethereum ağında 5 milyar dolar değerinde Bitcoin olması durumunda bunun tek bir kuruma ait olabileceğini belirten Buterin, söz konusu token’ların güven modelleri yani nasıl korundukları konusundan emin olmadığını belirtti.

Gerçekten de söz konusu kuruma bir saldırı gerçekleştirilmesi veya içeriden kötü amaçlı kişilerin ortaya çıkması hem BTC hem ETH fiyatı için felaket anlamına gelebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun