X


VinDAX Kripto Para Borsası Hacklendi!

VinDAX kripto para borsası hacklendi!
17:47
8 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Block kaynağının aktardığı habere göre bundan üç gönce yaşanan saldırıda, Vietnam merkezli kripto para borsası VinDAX resmen hacklendi ve yöneticiler borsanın saldırıya uğradığını ancak bugün itiraf etti.

VinDAX aslında 2019 yılında hacklenen yedinci kripto para platformu oldu ve bundan önce Ocak ayında Cryptopia, Mart ayında Bithumb ve DragonEx, Mayıs ayında Binance, Haziran ayında Bitrue, Temmuz ayında ise Bitpoint benzer saldırılar yaşamıştı. Özellikle Binance’in hacklenmesi birkaç ay boyunca kripto para sektörüne damga vurmuş ve 40 milyon dolarlık vurgun sigortadan karşılanmıştı. 2019 yılındaki bütün hacklenmelerin toplam maliyeti ise 105 milyon doları aşmakta.

Toplamda 23 farklı kripto para biriminden belirli miktarlarda ele geçiren saldırganların 500 bin dolarlık zarar yarattığı ancak borsanın bunu müşterilere yansıtmadan karşılayacağı belirtilmekte.

VinDAX Token Satışlarına Devam Edecek

Borsa saldırıyı resmi Telegram kanalı yöneticisi tarafından yapılan açıklama ile ilan etti ve yeniden yapılandırmanın devamında borsanın eskisi gibi hizmet vermeye devam edeceği de vurgulandı. VinDAX küçük çaplı token’lerin borsa aracılığıyla satışını yani IEO’sunu yapmasıyla ciddi bir gelir elde etti ve şu an için borsada MyFie isimli bir token projesinin satışı devam etmekte. Bunun yanı sıra borsanın internet sitesinde en az 5 adet token satışının da önümüzdeki tarihlerde yapacağı belirtiliyor.

Borsanın hacklenmesi ise kaybedilen paranın az olması ve önde gelen kripto para birimlerinden oluşmaması nedeniyle sektörü pek etkilemedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar