Venezuela Hakkında Korkutan Bitcoin İddiası!

Venezuela hükümeti vatandaşlarına Bitcoin (BTC) madencilik donanımına el koyup bunu kendisi için mi kullanıyor?
19:00
29 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kendi kripto para birimi Petro‘yu üretmesi ile kripto para sektörünün gündemine oturan Venezuela, bu sefer de topluluk tarafından dile getirilen korkutucu bir iddia ile adından söz ettirdi.

Purse.io’nun başkanı ve Venezuela  içerisindeki kripto para topluluğunun tanınan isimlerinden Eduarda Gomez, Venezuela hükümetinin yasa dışı bir şekilde vatandaşların madencilik donanımlarına el koyduğunu duyurdu.

Bitcoin Madencilik Donanımları Tehlikede

Ekonomist aslında bu iddiasını ilk olarak 2018 yılında yayınladığı bir yazısında dile getirmişti. Aktarılan bilgiye göre Başkan Nicolas Maduro o tarihlerde hükümetin sahip olduğu elektrik şebekesini kullanarak nerede Bitcoin (BTC) madenciliği yaptığını tespit ettikten sonra bunlara el koymaktaydı. Yozlaşmış yetkililer ve otoriteler ele geçirilen Bitcoin madencilik donanımlarını bir yerde saklamak yerine, bunları kendi yararlarına kullanmakla itham edildiler:

”Madencilik ekipmanlarına yetkililer tarafından el konuldu ve bunlardan bazıları kendi yararları içi kullanıldı. Bitcoin hükümetlerin kendi parasını basma gücüne engel olabilse de, diğer tip tiranlıklarına ne yazık ki engel olamıyor.”

Bitcoin madencisi Juan Blanco da Ağustos ayında yayınladığı bir gönderisinde polisin evini bastığını ve kendisini madencilik donanımlarına el koymak ile tehdit ettiklerini ancak bu yönde hiçbir yasal dayanaklarının olmadığını açıkladı.

Eduarda Gomez geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni bir açıklamada merkez bankasının da bu şekilde elde edilen fonları aklamak için uğraşmaya başladığını vurguladı. Gomez’e göre vatandaşların madencilik donanımları ile elde edilen kripto paralar direkt olarak ülke yetkililerinin ceplerini doldurmak için kullanılmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar