Venezuela 30 Dolar Değerinde Ücretsiz Petro Dağıtıyor!

Venezuela vatandaşlarına 30 dolar değerinde ücretsiz Petro dağıtacak.
18:00
15 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya çapında bir devlet tarafından üretilen ilk ‘kripto para birimi’ olarak tanınan Petro, ne yazık ki Başkan Nicolas Maduro‘nun istediği kadar başarılı olamadı ve hala vatandaşlardan tepki toplamaya devam ediyor.

Petro’nun kullanımını arttırmak isteyen Başkan Maduro, yeni ve oldukça ilginç bir adıma imza attı ve Venezuel vatandaşlarına 0,50 Petro vereceğini duyurdu. Maduro tarafından yapılan açıklamada 30 dolara yakın bir değere sahip olan ücretsiz Petro’yu almak isteyenlerin PetroApp isimli dijital cüzdana kayıt olması gerektiği vurgulandı.

Petro Girişimlerinin Sayısı Arttı

Noel’e özel bir kampanya olarak belirtilen bu girişim, Maduro’nun açıklamalarına göre Petro’nun kullanımını arttıracak ve yaygınlaştıracak. Aslında Venezuela’nın ücretsiz olarak Petro dağıttığı ilk an bu değil. Maduro daha önce de emeklilik ödemelerini Petro ile yapacağını belirtmiş ve hem 2018 hem de 2019 yılındaki maaşları bu şekilde yapmıştı.

Venezuela’nın itibari para birimi dünyanın en yüksek seviyede enflasyona maruz kalan parası olarak bilinmekte ve bu sebeple insanlar bunu kullanmıyor veya kullanamıyor. Çareyi enflasyona kendi paraları kadar maruz kalmayan ABD Doları, Avro, Bitcoin (BTC) ve Dash gibi kripto para birimlerini kullanmakta bulan vatandaşlar, hükümet tarafından piyasaya sürülen Petro’ya ise bu kadar ilgi göstermiyor.

Maduro bundan haftalar önce de Petro’nun desteklendiği rezerv birim olan Petrol varili sayısını arttıracağını açıklamış ve ilgili para birimine verdiği önemi gözler önüne sermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar