X


Monero, Fund Travel Rula’a Tabi Olmadıklarını Dile Getirdi

Monero’ya göre, uyumluluk kurallarına borsalar uymalı kripto para birimleri değil...
17:00
15 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Monero (XMR) ağının yakın tarihli bir blog gönderisine göre Monero Uyum Çalışma Grubu, Funds Travel Rule’a ilişkin ABD Mali Suçları ve İcra Ağı (FinCEN) kılavuzlarına tabi olmadıklarını belirtti.

Funds Travel Rule Nedir?

Funds Travel Rule, 3.000 ABD Doları veya üzerinde bir değerde olan işlemlerle ilgili bilgilerin depolanması gerektiğini ifade ediyor. Yani finansal kurumlar bu gibi büyük işlemlerde, işlemi gerçekleştirenlerin bilgileri dahil bazı verileri depolamak zorunda.

Mayıs 2019 yönergelerinde FinCEN konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Eğer belirli bir aktarım protokolü bu bilgileri depolayamazsa, zorunlu kişi bu bilgileri aktarım düzeninden farklı bir mesajda sağlayabilir.

Dolayısıyla bu durum, bazı bilgileri zincir halinde iletmenin gerekmediğini gösteriyor.

Uyumluluk Borsaların Sorumluluğunda

Bahsi geçen ve kara para aklama/müşterini tanı prosedürlerini içeren uyumluluk kurallarının borsalar için geçerli olduğu ifade ediliyor. Ayrıca borsaların bunları zaten depoladığı da belirtiliyor. Ancak Monero, Funds Travel Rule’un XMR ya da herhangi bir kripto para birimi için geçerli olmadığını ifade ediyor.

Monero konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Herhangi bir kripto para biriminin Funds Travel Rule’un kurallarına tabi olmadığını belirtmek yanlış olmaz.

Bununla beraber bu tavır Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerini düzenleyicilerden korumaya yardımcı olsa da çoktan kurallara uygun hareket etmeye odaklanan kripto para birimlerini kararlarından vazgeçirmeyecek gibi görünüyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar