X


“Kriptolar İhtiyatlı Bir Şekilde Düzenlenmeli”

Basel Komitesi kripto para birimlerinin finansal istikrar için risk olabileceğini düşünüyor.
16:00
15 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD, İngiltere, Japonya ve diğer bazı ülkelerin bankacılık düzenleyicilerini içeren Basel Komitesi, kripto para birimleri ve stablecoin’lerin “ihtiyatlı” bir şekilde düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Kriptolar Risk Olabilir

Bank for International Settlements’ın bir birimi olan komite, kripto para birimleri ve ilgili hizmetlerin büyümesinin finansal istikrar ve bankalar için risk oluşturabileceğini ve bu nedenle kripto para birimi risklerine karşı “muhafazakar ihtiyatlı” bir muamele uygulanması gerektiğini ifade etti.

Bunun yanında konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Bankalar kripto varlıkları benimsemeye veya ilgili hizmetleri kullanıcıya sunmaya karar verirse Komite, bu risklere karşı özellikle de yüksek riskli kripto varlıkları için muhafazakar bir ihtiyati muameleye başvurulması gerektiğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kripto para birimleri ile işlem yapmak doğrudan veya dolaylı yoldan olabilir. Buna bağlı olarak sermaye ve likidite kuralları geçerli olabilir. Örneğin komite, kripto varlıklarının kredi riski azaltma çerçevesinde finansal teminat olarak kullanılmaya uygun olmadığını düşünüyor.

Uyarılar

Mart ayında, komite bankaları likidite, kredi ve kara para aklama riskleri dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilişkili riskler konusunda uyarılarda bulunmuştu. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Komite yaptığı açıklamalarda, kripto sektörünün güçlü bir şekilde büyümesinin “finansal istikrar kaygıları doğurabileceği ve bankaların karşılaştığı riskleri artırabileceğini” ifade etmişti.

Bunun yanında raporda kripto varlıkların değişim veya değer saklama aracı olarak (paranın iki ana işlevi) “güvenilir olmadığı” savunularak “kripto para”nın aslında yanlış bir adlandırma olduğu belirtilmişti.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI