reklamı kapat

VeChain, PwC’nin Yatırımı İle Dikkatleri Üzerine Çekiyor

14 Mayıs 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Dört büyüklerden PwC (Price WaterHouse Coopers), kısa bir süre önce Blockchain platformu VeChain’e yatırım yaptığını duyurdu. Bu açıklama ile finansal hizmetler, tedarik zinciri ve akıllı sözleşmelere odaklanan VeChain, hazırlanmakta olduğu Main Net tanıtımı öncesinde popülerliğini artırdı.

VeChain; soğuk zincir lojistiği, sağlık, otomobil ve modaya odaklanarak Blockchain teknolojisini gerçek dünya ile birleştirme amacıyla tasarlandı. PwC de bu projeye katılan en yeni ve en büyük kuruluş oldu.

VeChain tedarik zinciri yönetimi ile ilgi odağı olmuştu

Geçmiş dönemlerde 5$’ın biraz üzerinde işlem gücü olan VeChain, bugünlerde 145 milyon dolara ulaşan işlem hacmi ve 2.79 milyon dolarlık piyasa değeriyle kripto paralar içinde ilk 15’e yükselmiş durumda. Bunun yanında özellikle tedarik zinciri konusunda alternatif çözümler üretmesiyle birçok endüstrinin ilgisini çekmeyi de başardı.

Kripto para dünyasında, bir kripto paranın başarısı çevrimdışı tüketim malları alanında benimsenip benimsenmediğine bakılarak değerlendiriliyor. Bunu benimseyenlerden biri de Bitcoin meraklısı milyoner Tim Draper.

2018 yılı başlarında Tim Draper. “Beş yıl içinde birisi geleneksel para ile gidip Starbucks’tan kahve almaya kalkarsa komik duruma düşecek.” yorumunu yapmıştı. Bitcoin’in popülerleşmesi ve diğer kripto paraların değer kaybetmesi ile diğerlerinin yok olacağını da eklemişti. Ayrıca Draper, Bitcoin’in temel bir para birimi olarak varlığını sürdüreceğini bekliyor.

Ancak bu konuda Starbucks İcra Kurulu Başkanı farklı düşünüyor:

Piyasa nihayetinde Blockchain teknolojisinden bir veya birkaç para birimi seçecektir. Ancak Bitcoin bugün ve gelecekte bir para birimi haline gelmeyi başaramayacaktır. Bu para birimlerinin değerini artıracak olan kriter kitle tüketimidir. Bir dijital paranın kitleleri yanına çekmesi ancak güven uyandırması ile mümkün olabilir. Bu güveni sağlayacak olan şey o paranın bir şirket tarafından desteklenmesi veya büyük bir marka tarafından meşrulaştırılması olabilir.

Başkan bu açıklamanın ardından dijital para birimlerini, yatırımcıların ve markaların ilgisini nasıl çekebilecekleri yönünde araştırmaya başlamaları için de uyardı.

Kripto paraların birer “değişim aracı” olmalarının dışında farklı kullanım alanları da var. Starbucks İcra Kurulu Başkanı Schultz’un da belirttiği gibi Bitcoin “para yarışını” kaybedebilir. Ancak Schultz haklı çıksa da Tim Draper yine de kazanmaya devam edecek. Çünkü VC fonları ile ilgili olarak VeChain de dahil olmak üzere milyonlarca potansiyel kazançtan söz ediliyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER