X

VanEck’den Bitcoin (BTC) İsyanı: En Volatil Varlık Değil

Bitcoin, borsalardan daha az volatil.
11:53
22 Kasım 2020

VanEck dijital varlık yönetim biriminin başkanı Gabor Gurbacs, son dönemde yaşanan olaylardan sonra lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Gurbacs, S&P 500 endeksinde işlem gören 112 hisse senedini içeren raporunu yayınlayarak aslında lider kripto para biriminin en volatil varlık olmadığını ortaya kodu.

Bitcoin 90 Günlük Sürede Çok Daha Az Volatil

Gurbacs’ın raporuna bakıldığında Bitcoin’in 90 günlük sürede, söz konusu hisse senetlerinden çok daha az volatil olduğu görülüyor. Bitcoin regülatörler tarafından çoğunlukla volatil bir varlık olması nedenleri ile eleştirilmişti ve Gurbacs’ın raporu aslında bundan daha volatil olan ancak regülatörlerin onayını alan varlıkların olduğunu gösteriyor.

Gabor’un paylaştığı raporun devamında yaptığı açıklaması, Bitcoin’in birçok kişiye göre neden volatil görüldüğünün sebeplerini de içeriyor. Ünlü uzmana göre lider kripto para biriminin dev hisse senetlerine ve emtia piyasalarına karşı çok daha düşük bir toplam piyasa değerine sahip olması, volatilitenin temel sebebi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

VanEck: Bitcoin ETF’si Volatil Olmayacak

VanEck ekibi buna ek olarak çok beklenen kripto para ETF’lerinin de benzer sonuçlar vereceğini ifade etti. Bitcoin ETF’si 2019 yılında oldukça popüler olsa da regülatörler yapılan her başvuruyu reddetmişti. Bitcoin ETF’si ile beraber kurumsal yatırımcıların dolaylı yoldan BTC alıp satabilecekleri biliniyor.

bitcoin etf

Ancak ETF bir türlü onaylanmadı ve Bitcoin fiyatı 2019 yılını 3.000 dolara kadar inerek tamamladı. Gurbacs ise Bitcoin ETF’sinin de aynı Bitcoin’in kendisi gibi geleneksel varlıklara kıyasla daha düşük volatilite ile yoluna devam edeceğini düşünüyor. SEC, olası bir Bitcoin ETF’sini yüksek volatilite nedeniyle reddetmişti.

Bitcoin İçin Her Şey Değişebilir

Gurbacs konu hakkında yaptığı açıklamasının devamında Bitcoin’in volatil olduğunu iddia edenlere bu raporu ile yardımcı olmaktan zevk alacağını da ifade ederek oldukça iddialı konuştu. Olası bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması veya başvurusunun bile yapılması, böyle bir boğa sezonunda fiyatlara yeni bir rekor getirebilir.

Aslında ETF olsun olmasın kurumsal yatırımcılar Bitcoin almaya devam etmekte. Grayscale, Square ve PayPal gibi devlerin Bitcoin almaları veya Bitcoin hizmeti vermeleri de bunun en büyük kanıtlarından birisi.  Yine de ETF’nin sahip olduğu psikolojik etki, kesinlikle Bitcoin yatırımcılarını etkileyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar