X


Uyuşturucu Satıcısı Yakayı Ele Verdi: Kripto Paralarına El Konuldu, 20 Yıl Hapse Mahkum Edildi

Bir yarışma için gittiği ABD'de yakalanan Oxymonster adlı uyuşturucu satıcısı 20 yıl hapse mahkum edildi. Ayrıca Oxymonster'ın 700 bin dolar değerindeki kripto paralarına el konuldu.
09:00
23 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Bölge Savcısı Robert Scola, internetin karanlık yüzü deep web’deki Dream Market adlı sitede uyuşturucu ticareti yapan Gal Vallerius’u 20 yıl cezasına çarptırdı. Vallerius, deep web’de Oxymonster olarak tanınıyordu.

2017 yılında Austin Texas’taki bir sakal bıyık yarışmasına katılmak için Atlanta’ya gelen Oxymonster polis tarafından havalimanında yakalanmıştı. Kara para aklama ve uyuşturucu ticaretinden suçlu bulunan Gal Vallerius Güney Florida’daki bir hapishaneye transfer edilecek. Mahkemeyle anlaşmaya varan Vallerius uyuşturucu sattığını kabul etti. Ayrıca hükümet Vallerius’a ait 100 Bitcoin’e ve 122 bin Bitcoin Cash’e el koydu. Hükümetin el koyduğu kripto paraların değeri ise yaklaşık 700 bin dolar.

ABD hükümeti daha önce de ciddi miktarlarda kripto para ele geçirmişti. Dark Web’in en kötü şöhretli alışveriş sitelerinden Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht geçtiğimiz yıllarda esrarengiz bir şekilde suçüstü yakalanmıştı. Dread Pirate Roberts olarak da bilinen Ulbricht’in bilgisayarındaki 144.336 bitcoin’e FBI tarafından el konulmuştu. O yıllarda Bitcoin’in 300 dolar bandında işlem gördüğünü de hatırlatalım. Aceleci davranan ABD hükümeti çeşitli ihalelerle ele geçirdiği Bitcoin’leri satmış ve 48 milyon dolardan fazla gelir elde etmişti.

Vallerius mahkemeyle yaptığı iş birliği kapsamında bütün şifrelerini paylaştı. Hükümetin Silk Road olayındakiyle benzer bir şekilde ele geçirdiği kripto paraları satıp satmayacağı şu an için merak konusu. Geçtiğimiz yıl yaşanan diğer bir olayda ise Alexandre Cazes,  deep web’deki AlphaBay adlı internet sitesinde uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanmıştı. Cazes suçlamaların ardından intihar etti. Ancak FBI Cazes’ın 8 milyon dolar değerindeki kripto paralarını ele geçirmeyi başardı.

Deep Web’e erişim sağlamak için kullanılan Tor Browser’ın ABD Donanması’nın Araştırma Laboratuvarı’nda geliştirildiği biliniyor. Ancak FBI’ın özellikle Silk Road vakasında Dark Web’deki gizli bir sitenin serverlarına nasıl ulaştığı ise tam bir merak konusu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar