X


Ünlü Yatırımcı Mike Novogratz’tan Tether Eleştirisi

Kripto para dünyasında tartışmaların odağındaki Tether'e karşı yapılan eleştiriler sürüyor.
17:00
19 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcısı ve girişimci Michael Novogratz Bloomberg’e dün verdiği röportajda Stable (sabit) coin Tether’in işlemleri konusunda daha şeffaf olması gerektiğini belirtti.

Bizzat kurduğu Galaxy Digital isimli yatırım şirketiyle kripto para dünyasında aktif bir şekilde boy gösteren Novogratz Bloomberg mikrofonlarına konuştu. Novogratz, fiyatı ABD dolarına sabitlenmiş alternatif stablecoin’lerden, bilindik ABD bankacılık bağlantılarına sahip olanları tuttuğunu vurguladı.

Tether’in deniz aşırı faaliyetlerine dikkat çekerek “Bana sorarsanız Tether şeffaflık yaratma konusunda iyi bir iş çıkarmadı” yorumunda bulundu. “Stablecoin kavramı bir şey ifade ediyor” eklemesini yapan Novogratz, Winklevoss ikizlerinin eylül ayında geliştirdiği Gemini Dollar’ı öne çıkardı.

Tether bu hafta başlarında uzun süredir koruduğu değerin (1 dolar) bozulması ve değer kaybetmesiyle bütüm manşetleri süsledi. Bir ara 0,91 doları gören USDT şu sıralar 0,98 dolardan işlem görüyor.

Sorunun Bitfinex’ten (Bitfinex CEO’su aynı zamanda Tether’in de CEO’su) kaynaklandığı öne sürüldü. Borsa hakkında çıkan “borcunu ödeyememe” söylentilerini borsa yöneticileri yalanladı.

Aradan geçen sürede Bitfinex’in USDT varlıklarının büyük bir kısmı Tether Hazinesi’ne transfer edildi ve borsanın ekonomik gücü bir kere daha sorgulanmaya başladı.

CNBC’de yayınlanan Cryptotrader programının sunucusu Ran Neuner, dijital varlık yatırım bankacıları Element Group’un paylaştığı verileri yorumlayarak Bitfinex’in çok müşteri kaybettiği sonucuna vardı.

Verilere göre Binance şu anda en büyük 2. USDT sahibi. Poloniex ve Huobi borsaları da Bitfinex’ten daha fazla USDT’ye sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar