24 yaşındaki bir Norveçli, Nakit-Bitcoin işlemi yapmak için anlaştığı kişi tarafından kendi dairesinde bıçaklanarak öldürüldü.

Norveç polisi dairede bulunan yüklü miktarda Kronun cinayetin arkasındaki sebep olabileceğini düşünüyordu. Şahsın kripto para yatırımcısı olduğunun anlaşılması polisi, soruşturmayı daha farklı açılardan yapmaya itti, ancak bununla ilgili detaylar medyayla paylaşılmadı.

Oda arkadaşının ifadesine göre maktul Bitcoin yatırımlarının tümünü, 120 bin dolar değerinde Norveç Kronunu çekti. Bu paranın bir kısmıyla kendine bir daire almayı planlıyordu ve bu planını yakın çevresiyle paylaştı. Katilin kurbanına, dairedeki nakit paraların varlığından haberdar olduktan sonra P2P Bitcoin işlemi yapmak için ulaştığı düşünülüyor.

Oslo polisi arama sırasında evde hiç nakit para bulmadı. Adli tıp uzmanlarının ve gözetleme uzmanlarının yardımıyla evin bulunduğu Majorstuen bölgesini, cinayet günü gerçekleşen tüm olası hareketleri incelemek için haritaladı. Şimdilik olayla ilgili herhangi bir tutuklama yapılmadı.

P2P işlemlerde gizlilik

Yaşanan hazin vaka finansta gizlilik ilkesinin bir kere daha sorgulanmasına sebep oldu. Dünyada binlerce insan gerekli düzenlemelerden yoksun bir şekilde p2p işlemleri yapıyor. Kripto para dünyasında da aynı şekilde, insanlar dönüştürülemez kripto varlıklar alıp satmak için gerçek hayatta buluşmak durumunda kalıyor. Bu durumda herhangi bir yasal koruma unsuru bulunmuyor.

Son olarak Antalya’da da buna benzer bir Bitcoin cinayeti yaşandığını ve kripto para yatırımcılarının bu tür işlemlerde dikkatli olması gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak: newsbtc.com