Ünlü Milyarder: Hayal Kurmayın Bu Olmayacak! Kripto Yatırımcısının Hayal Kırıklığı!

Özet

  • Ünlü milyardere göre sosyal medyadaki tüm bu iddialar hayalden öte bir şey değil. Kripto yatırımcıları daha başka bir şey hayal ediyordu.
13:15
9 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir süredir sosyal medyada alevlenen yeni bir tartışma var ve bu ünlü milyardere göre boş hayalden başka bir şey değil. Küresel ölçekte bankacılık sistemi ciddi bir sorun yaşıyor. Faizlerin hızla artırılmış olması devasa bankaları zor duruma soktu. Son veriler paniğin durulduğunu söylese de potansiyel yıkım ihtimali sıfırlanmış değil.

Dolar Bitiyor Mu?

Yıllardır birçok ülke dünya genelindeki dolar hakimiyetini zayıflatmak için çeşitli adımlar atıyor. İkili anlaşmalarla ticaretin bir bölümünde yerel paraların kullanılması fikri bu yüzden yeni değil. Özellikle doğu ülkeleri kendilerine daha iyi bir gelecek inşa etmek için dolara bağımlılıklarını azaltmak istiyor. Son bankacılık krizinin ortasında Çin ve Rusya gibi ülkelerin bu konuda attığı adımlar daha yoğun biçimde gündemde yer işgal ediyor.

Fakat ABD son bankacılık krizini şimdilik iyi idare ediyor. Üstelik dünyadaki askeri ve siyasi gücünden de pek bir şey kaybetmiş değil. Durum buyken doların son zamanlarda zayıfladığını söylemek güç. Öte yandan kripto para yatırımcılarının hayali zayıflayan dolar anlatısıyla insanların birikimlerini korumak için risk piyasalarına yönelmesi ihtimaliydi. Enflasyonda Bitcoin ve kripto paralara yönelmeyen yatırımcıların böylesine büyük bir olay sırasında buraya yönelmesi iyimser bir görüştü.

Ünlü Milyarderin Dolar Yorumu

Son katıldığı podcastte milyader risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, Çin ve Brezilya arasında yapılan ve iki ülkenin mal ve hizmet alışverişlerini dolar üzerinden yapmadan kendi para birimleriyle gerçekleştirmelerine olanak tanıyan son anlaşmanın, doların küresel ticaret ve finans alanındaki hakimiyetini hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyeceğini söylüyor.

“Bütün bunlar kocaman bir hiç. Bu Çin’in yaptığı üçüncü anlaşma. Diğer iki ülke Pakistan ve Rusya. Bunun nedeni de Twitter’da pek çok insanın soluksuz bir şekilde dolarsızlaştırma ve tüm bu şeylerden bahsetmesi. Ve bence bu insanlardan herhangi biri ilk prensiplerden yola çıkarak düşünecek olsa, bileceği ilk şey yuanın ABD dolarına bağlı olduğudur. Yuan, ABD dolarına sabitlendiği sürece ister ABD doları üzerinden ticaret yapın ister yapmayın ve doğrudan yuana gidin, ABD dolarına endekslisiniz. Ve sonra ihtiyacınız olan para birimine dönüştürmek için bir dolar takası kullanırsınız.”

Son rapora göre Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkeleri yeni bir para birimi üzerinde çalışıyor. Bunu da altın, nadir toprak metalleri ya da tamamen başka bir şeyle destekleyecekleri iddia ediliyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI