X

Uluslararası Ticari Ödemelerde Kripto Paralar Bu Ülkede Yasal Olacak!

Peki ABD bu adıma karşı nasıl bir tepki verecek? Küresel kripto işlemlerine denetim gelebilir?
11:40
11 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

İran uzun bir süredir ABD’nin ambargosuyla mücadele etmenin yollarını arıyor. Kripto paralar bu konuda onlara iyi bir çözüm getirebilirdi ve öyle de oldu. ABD küresel ambargolarının bu şekilde delinmesiyle nasıl mücadele edecek henüz bilmiyoruz ancak İran kendi çözümünü bulmuşa benziyor.

İran Kriptoyu Yasallaştırıyor

İran Merkez Bankası yabancı ortaklara ödeme yapmak için işletmelerin kripto para kullanması üzerinde çalışıyor. Sistemin işleyişi üzerinde çalışmaların devam ettiği bilgisi aktarılırken ithalat ve ihracat ödemelerinde kripto paraların kullanılmasına izin verileceğe benziyor. İran hükümeti daha önce de ülkede madenciliği yapılan kripto paraların kullanılması şartıyla bazı şirketlere bu konuda izin vermişti.

Artık yeni düzenlemeyle önümüzdeki günlerde ülkedeki işletmelerin kripto paraları yasal olarak kullanabilmesine izin verilecek. Yerel paranın sürekli olarak değer kaybediyor olması vatandaşlardan daha fazla yatırımcıları ve işletmeleri etkiliyor. Mal ve hizmet alımlarında yerel para birimi pek kullanılamıyor, USD gibi geçerliliği olan paralar ise ülkede kıt olduğu için buna çözüm üretemiyor. Eğer kripto paraların ticarette kullanımı yasalaşırsa İran vatandaşları ambargonun etkilerini azaltabilir.

Kripto Paralarla Delinen Ambargo

İran daha önce bunu altınla yapmaya çalışmış ve bir dönem başarılı da olmuştu. Türkiye’nin de başını ağrıtan bu olay ABD’nin sert cevabıyla karşılık buldu. Geleneksel ödeme sistemleri ABD tarafından büyük ölçüde kontrol edilebiliyor. Örneğin bankalar legal yollarla İran ambargosunu delemiyor. Peki kripto paralarla ambargonun delinmesi ne anlama gelecek?

ABD geleneksel finans sisteminde olduğu gibi kripto para ekosisteminde de ambargolarının delinmesine izin vermeyecektir. Fakat ABD için gerçekten zorlu bir süreç olacak. Kripto paraların bir kısmı izlenemez ve dışarıya kapalıdır. İzlenebilen kripto para ödemeleri için de “mikser” uygulamalarıyla büyük ölçüde gizlilik sağlanabiliyor.

KYC ve AML politikalarının yanına ABD bir de ambargoyu destekleyici politikalar oluşturmak zorunda kalabilir. İran vatandaşlarının global kripto para borsalarında hesap açmaları veya bu borsalara transfer yapmalarına kısıt getirilebilir. Tam da regülasyonların vücut bulacağı 2022 yılında bu konunun da gündemde yer alması muhtemeldir.

ABD ve İran’ın kripto para dünyasındaki ambargo savaşı başlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar