X


Ufukta Yükseliş Gözüktü: Ethereum (ETH) Fiyatı İçin Hedef Ne?

Ethereum fiyatı için sıradaki hedef 750 dolar seviyesi olabilir.
17:22
16 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH) fiyatı 2017 yılındaki ralli ile kırdığı 1.400 dolarlık rekordan sonra bir daha asla 700 dolar seviyesinin üzerine bile çıkamadı. ETH/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 593 dolardan işlem görüyor ve yeniden 600 doların üzerine çıkmaya çok yaklaştı.

ETH/USD İşlem Çifti 750 Doları Hedefliyor

Bitcoin fiyatının hareketlerinden en çok etkilenen kripto paralardan birisi olan ETH, eğer 600 dolar direncini kırmayı başarırsa yeni hedefi 700 ve 750 dolar olacaktır. Bir teknik analiz ve üçgen formasyonu ise Ethereum fiyatının Aralık ayının sonuna kadar 770 dolara çıkabileceğini ortaya koymakta. Yükselen üçgen formasyonu, daha önce de ETH fiyatı için ciddi bir yükselişi beraberinde getirmişti.

ethereum

Ethereum grafiğinde görülen bu formasyon, yaklaşık %25’lik bir artış sağlayarak 590 dolar seviyesindeki fiyatın bir anda 750 doların üzerine kadar çıkmasını sağlayabilir. Aslında Ethereum fiyatının olası yükselişi temel verilerle de destekleniyor. Analiz şirketi Santiment, boğa etkilerinin günlük cüzdan adreslerinin artışına bağlı olarak da devam edeceğini düşünüyor.

Ethereum Cüzdanlarının Sayısı Artıyor

Santiment açıklamasında yeni Ethereum cüzdan adreslerinin sayısının 35 ayın en yüksek seviyesine kadar çıktığını ve cumartesi günü rekor kırdığını vurguladı. Ethereum ağında aktif cüzdan adreslerinin sayısı ise 177 bini buldu. Santiment, bu verinin olası bir yükseliş konusunda en önemli unsurlardan birisi olduğunu vurguladı.

Ethereum fiyatı 25 Aralık 2020 tarihi ile 2 Ocak 2021 tarihleri arasında da önemli bir yükseliş elde edebilir. Dış piyasalarda yeni yıl etkisi olarak da bilinen bu yükseliş dönemi, tarihsel olarak ETH fiyatına defalarca yükseliş getirmişti. 2 Ocak tarihinden sonra ise fiyatın sert bir şekilde düştüğü biliniyor.

ETH Fiyatının Düşüş İhtimali Var Mı?

Ethereum teknik analizine bakıldığında da fiyatın yakın vadede 700 dolar seviyelerine çıkmasının önünde bir engel bulunmadığı görülüyor. Ancak olası bir trend dönüşünde ve satış baskısı durumunda ETH fiyatının 400 dolar desteği üzerinde tutunması gerekiyor. Eğer Ethereum fiyatı 400 doların üzerinde tutunmakta başarısız olursa, boğa piyasası tam anlamıyla başlamadan bitebilir.

Kurumsal yatırımcıların ise devamlı olarak Ethereum alıyor olması, en azından kısa vadede böyle bir düşüş yaşanmasının pek olası olmadığını gösteriyor. Ethereum fiyatı için asıl kırılım ise 750 dolar noktasından sonra başlayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar