X


Bitcoin’de (BTC) Rekor Geldi: Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Rekora Nasıl Tepki Verdi?

Bitcoin yeni bir rekora imza attı.
19:10
16 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) 2017 yılında 17 Aralık 2017’de 20.089 dolara kadar yükselerek tüm zamanlar rekorunu kırmıştı. Bitcoin bu tarihten tam yıl sonra 16 Aralık 2020’de yeni rekorunu kırdı ve fiyat CoinMarketCap verilerine göre 20.800 doları gördü.

Bitcoin’de Yeni Rekor

Son zamanlarda Bitcoin’in yeni bir rekor kırıp kıramayacağı, yükselişe devam edip edemeyeceği ya da yeni bir düşüş trendine girip girmeyeceği büyük soru işaretleri olarak akıllardaydı. Ama lider kripto para birimi Bitcoin bugün bir kez daha kendisini kanıtladı ve fiyatını 24 saat içinde 1.000 doların üzerinde yükselterek yeni bir tüm zamanlar rekoruna imza attı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 20.683 dolardan işlem gören BTC 21.000 dolara oldukça yaklaştı. Tabii ki Bitcoin’in rekor kırması sadece kripto para ekosisteminde değil tüm dünyada ses getirdi. Twitter’da birçok kullanıcı BTC’nin 20.000 doları geride bıraktığını ve 2020 yılı içinde diğer tüm varlık türlerinden daha iyi performans sergilediği ile ilgili yorumlar yaptı. Ayrıca Bitcoin rekorun gelmesinin ardından Twitter’da 1 numaraya yerleşti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Bitcoin TL bazında da 161.000 TL’ye dayandı. 24 saatlik grafiklerde ise BTC 7.750 TL’nin üzerinde değer kazanmış görünüyor.

Ethereum ve Ripple da Bitcoin’e Eşlik Ediyor

Bitcoin’in yükselişinin yanı sıra piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un da (ETH) BTC’ye eşlik ettiği ve hemen hemen tüm altcoin’lerin yükselişe geçtiği görülüyor.

Ethereum piyasada yaşanan konsolidasyon ile birlikte son günlerde 600 doların altında konsolide oluyordu. Ancak Bitcoin’in son atağı ile birlikte yükselişe geçen ETH 625 dolara kadar yükselmeyi başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 620 dolar bandında işlem gören ETH’un 24 saatlik en düşük seviyesi 581 dolardan çok daha yüksek seviyede işlem görüyor olması dikkat çekiyor.

Son iki gündür çok ciddi bir düşüş grafiği çizen XRP bile Bitcoin’in hamlesi ile yukarı yönlü grafik çizmeye başladı. 24 saat içinde 0,43 dolara kadar gerileyen XRP’nin 0,52 dolara kadar yükseliş sergilediği görülüyor.

Aslında piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para olan XRP geçtiğimiz haftalarda bir ralli yaşamış ve fiyatını 0,78 dolara kadar yükselmişti. Ancak sonrasında adeta serbest düşüşe geçen XRP’den umutlar kesilmeye başlamıştı. Bitcoin’in yükselişinin ise şu anda XRP yatırımcılarına ilaç gibi geldiği ifade edilebilir.

Yükseliş Nereye Kadar Devam Edecek?

Bazı analistler Bitcoin’in rekor kırdıktan sonra hızını kesmeden çok daha yüksek seviyeleri göreceğini düşünüyor ve hatta artış eğiliminin 2021 yılında da devam edeceği ifade ediliyor. Ancak her analistin aynı fikirde olmadığını ifade edebiliriz.

Bazı isimler bu kadar büyük bir yükselişin ardından ciddi bir düzeltme ihtimalinin de olduğunu savunuyor ve yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar