X

Herkes Bitcoin (BTC) Rekoruna Odaklanırken, Ethereum’dan (ETH) Müjde Geldi

CME, Ethereum müjdesini verdi.
19:22
16 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün 20.000 doların üzerine çıkarak uzun süredir kırılamayan psikolojik bir direnci kırdı. Gün içerisinde %6,5 yükseliş elde eden ve 20.700 dolara kadar çıkan lider kripto para birimi, Ethereum’un olumlu haberini ise bir bakıma gölgeledi.

Ethereum Fiyatı 620 Doları Gördü

Ethereum fiyatı da Bitcoin’in arkasından %6’lık bir yükseliş ile yeniden 620 dolar seviyelerine kadar çıktı. Ancak ETH fiyatının yükselmesini sağlayan sadece BTC’nin ivmesi değil, aynı zamanda CME’den gelen Ethereum vadelileri müjdesi oldu. 2017 yılında Bitcoin fiyatına rekor getiren CME haberi, şimdi Ethereum için verildi.

Dev kripto para türev borsalarından CME Group, lider kripto para birimine özel vadeli işlem sözleşmelerinden sonra bombayı patlattı ve ETH sözleşmelerini duyurdu. Borsa tarafından yapılan açıklamada 8 Şubat 2021 tarihinde ETH vadeli işlem sözleşmelerinin resmen alınıp satılabileceği belirtildi.

CME Group ETH Sözleşmelerini Piyasaya Sürüyor

 CME Group’un aktardığı bilgilere göre her bir kontrat 50 ETH’lik değere sahip olacak. An itibarıyla bunun yaklaşık olarak 31.000 dolara tekabül ettiği görülüyor ve kesinlikle kurumsal yatırımcıların girişi CME ile beraber hızlanacaktır. CME’nin Bitcoin vadelileri 2017 yılından beri kurumsal yatırımcının sektöre olan bakış açısını belirlemekte kullanılıyordu. Şimdi aynı sözleşmelerin ETH için piyasaya sürülmesi, büyük bir fiyat tetikleyicisi olacaktır.

ethereum

CME Group yöneticileri tarafından yayınlanan gönderide de Bitcoin vadelileri ile elde edilen başarının Ethereum sözleşmeleri ile elde edilebileceği vurgulandı. ETH fiyatı ise bu haber ile beraber yükselirken haberin etkisinin daha tam anlamıyla görülmemiş olması muhtemel.

ETH Fiyatı İçin Hedefler

Lider kripto para biriminin bir anda 20.700 dolara kadar sıçraması, Ethereum da dahil birçok altcoini gölgeledi ve bu haberin etkisi BTC fiyatı durulunca başlayabilir. Ethereum teknik analizine göre ise ETH/USD paritesinin önündeki kritik dirençler 625 dolar, 670 dolar ve 700 dolar olarak biliniyor.

ETH, bu haberin etkisinin kendisini göstermesi ile beraber 700 dolar direncini kırabilirse sıradaki hedefin 750 dolar ve 880 dolar olduğu görülüyor. Ethereum 2.0’nin etkisi ile beraber 600 doları gören ETH, yeni bir müjde ile 800 doları da görüp altcoin rallisini başlatabilir. 2017 yılında ETH fiyatının 1.400 dolar seviyesinin üstüne kadar çıktığı ve tüm zamanların rekorunu kırdığı biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar