X


Toyota Blockchain Kullanacak

Japon otomobil devi Toyota dijital reklam sahteciliğinin önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.
15:00
17 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Japon otomobil üreticisi Toyota 16 Ekim’de yaptığı bir basın açıklamasıyla, dijital reklam sahtekarlığını azaltmak için Blockchain reklam analiz firması Lucidity ile ortaklık kurduğunu belirtti.

Eski adı KR8OS olan Lucidity, 2017 yılında Los Angeles’de kuruldu. Şirket tedarik zinciri ödemelerinin takibi için Ethereum Blockchain’ine dayanan çözümler sunuyor. Böylece reklam verenler fonlarının nasıl tahsis edildiğini izleyebiliyor.

Toyota ve global reklam ajansı Saatchi & Saatchi, Lucidity ile yapılan yeni ortaklık sayesinde dijital reklam kampanyalarına saydamlık kazandırmayı ve boşa yapılan harcamaları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bunun yanında otomotiv dijital reklam piyasasının 2018 yılında Amerika’daki yaklaşık büyüklüğünün 15 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Toyota Motor Kuzey Amerika’nın Medya Direktörü Nancy Inouye AdAge’e verdiği röportaj sırasında, Toyota’nın websitesine yapılan ziyaretlerde Lucidity ile ortaklık içinde yürütülen kampanyada diğerlerine göre %21’lik bir artış yaşandığını dile getirdi.

Öte yandan AdAge’e göre Toyota, Lucidity ile yaptığı üç haftalık test anlaşmasını uzatmayı ve test aşamasını geçmeyi planlıyor. Inouye de konuyla ilgili şunları ifade ediyor:

 Bu ortaklığı bir sonraki adıma taşımak ve daha uzun süreç için kampanyalar düzenlemek için bolca test yapmaya devam ediyoruz. Eğer daha çok test yaparsak daha güçlü sonuçlar görebiliriz.

Bunun yanında Saatchi & Saatchi’nin Medya Direktörü Tom Scott, halihazırda yüksek orandaki sahteciliğe karşı anti-dolandırıcılık ve görüntülenebilirlik filtreleriyle bile Lucidity’nin kampanyayı optimize ederek önemli bir katma değer sağladığını ifade ediyor ve ekliyor:

Programatik tedarik zincirindeki şeffaf ve temiz bir veri kümesine erişebilme yeteneği oyunu değiştiriyor. Biz de bu alanda harekete geçmek ve gereksiz harcamaları önlemek için Blockchain teknolojisini kullanıyoruz.

Blockchain, sahte trafik sayımları, bot tıklamaları ve alan adı sahteciliği gibi şeffaflık sorunlarını ve medya endüstrisinde reklam denetim işlemlerini ele almak için etkin bir şekilde hareket ediyor. Haziran ayında da küresel reklam devi Mediaocean “reklam verenin tüm nakit akışını şeffaf bir şekilde izleyebilmesi için Blockchain’i kullanmak amacıyla” IBM ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar