Terra Luna 2.0 Nedir ve Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Yeni ağın başlatılacağı tarih ve airdrop detayları neler? Do Kwon bu süreçte ekibin başında olabilecek mi?
20:17
20 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra ağındaki çöküş için çareler aranıyor. Yakın zamanda LUNA yeniden doğacak, peki tarih ve detaylar neler? Milyarlarca dolar kayıp yaşayan yatırımcılar kurtarma planının başarılı olmasını umuyor. Terra çöküşü öncesi ve sonrasında UST/LUNA alımı yapanlara yeni LUNA token dağıtılacak. Peki ama ne zaman?

Luna 2.0 Nedir?

Luna, büyük Luna stablecoin çöküşünün ardından kendisini toparlamaya çalışırken, Do Kwon tarafından bir Luna kurtarma planı uygulamaya kondu. Bu plan, mevcut Terra ağının bir Luna çatalı aracılığıyla ayrılmasını sağlayacak. Oylamaya katılımcıların %80’i onay verdi ve yeterli oy toplandı. Luna 2.0, stablecoin çöküşünün ardından Terra Luna ekosistemini kurtarmayı amaçlayan yeni Terra blockchaininin yeni tokeni olacak.

Luna’nın yeniden doğuşu olarak adlandırılan TerraForm Labs kurucusu Do Kwon’un önerisi, mevcut Terra ağının yerini alacak yeni bir zincir olacak. Bunun yanı sıra Luna 2.0, Luna’nın mevcut sürümünün yerini alacak. İlk etapta çöküş yaşayan stablecoin UST ile tüm bağlar koparılacak. Ancak eski zincir öylece yok olmayacak, birlikte var olacaklar. Eski zincir Terra Classic olarak bilinecek.

Luna 2.0 Çıkış Tarihi

Devam eden oylamanın bir süresi var. Yeter oy toplanmış olmasına rağmen başlangıç süresinden itibaren 7 gün beklenilmesi gerekiyor. Yani 27 Mayıs tarihinde Terra çatallanması gerçekleşecek. Elbette bu tarih en iyi senaryo için geçerli. Terra kurucusu Do Kwon için ağır suçlamalarla bir soruşturma başlatıldı ve büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde yargılama süreci başlayacak. Do Kwon’un projeye yeterli ilgiyi göstermediği senaryoda sürecin uzaması hatta çatallanmanın başarısız olması da mümkün.

Luna 2.0 Airdrop

Mevcut Luna sahiplerine, yeni Terra zincirinin lansmanında bir airdrop yoluyla Luna 2.0 tahsis edilecek.

1 milyarlık bir arz ile, airdrop tahsisleri aşağıdaki gibidir:

  • Saldırı öncesi Luna sahipleri: %35
  • Saldırı sonrası Luna sahipleri: %10
  • Saldırı öncesi AUST sahipleri: %10
  • Saldırı sonrası UST sahipleri: %15
  • Topluluk Havuzu: Luna stakerları tarafından kontrol edilen %30 (geliştiriciler için %10 ile).

TerraForm Labs cüzdanı da Luna airdrop etkinliği için listeden kaldırılacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar