X


Sadece LUNA ve UST Değil! 28 Milyar Dolar Daha Eridi!

Terra yaşadığı büyük çöküşle birlikte bunları da beraberinde gördü. Terra'nın düzelme ihtimali var mı? Uzmanların açıklamaları!
19:55
20 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Terra’nın çöküşü sadece LUNA ve UST yatırımcılarını etkilemedi. Yaklaşık 28 milyar dolarlık kayıp daha var. Yatırımcılar büyük ölçüde Terra ekosisteminden çıktı. Şimdi, ağdaki DeFi protokollerinde büyük bir sessizlik hakim ve analistler uzun vadeli beklentileri konusunda şüpheci olmaya devam ediyor. İşte detaylar.

Terra Ekosistemindeki Kayıplar

UST’nin dolara sabitliğini kaybetmesiyle birlikte bireysel ve kurumsal yatırımcılar çok ciddi kayıpları göğüslemek zorunda kaldı. Ayrıca Terra ekosistemindeki milyarlarca dolar da buhar oldu. Terra üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında tutulan fonlar Mayıs ayı başında 29 milyar doların üzerindeydi. Bugün ise toplam kilitli değer 155 milyon dolara düştü. Terra ekosistemindeki DeFi platformlarındaki TVL, Nisan ayı başında rekor kırarak 30 milyar doları görmüştü.

Simon Furlong şunları söyledi;

“Önemli kayıplar yaşamak veya başkalarının kendi hataları olmadan önemli kayıplar yaşadığını görmek, muhtemelen bu alandaki bir protokol veya blockchain topluluğunun güvenini kaybetmesinin en hızlı yollarından biridir”.

Anchor Protocol Eridi

Kayıpların büyük kısmı Anchor’daydı. 6 Mayıs’ta 17 milyar dolar tutan protokolde bugün 106 milyon dolar bulunuyor.

Furlong, “UST‘nin düşüşü, Terra’nın en popüler protokolü olan Anchor’ı etkili bir şekilde işe yaramaz hale getirdi” dedi. Elbette bunun sebebi kimsenin fiyatı sıfıra giden bir stablecoin ile ödül almak istemeyişidir. Piyasa gözlemcileri daha önce Anchor’un getirisi hakkında uyarılarda bulunmuş %20’nin sürdürülebilir olmadığından bahsetmişti. Fakat bu uyarılar yatırımcıları milyarlarca doları buraya akıtmaktan alıkoymadı.

Terra ekosistemindeki diğer protokollerde de ciddi kayıplar var. Hisseli varlıklara günlük ödüller ödeyen Lido, 7 milyar dolarlık bir değer düşüşü yaşarken, Astroport ve borç verme uygulaması Mars Protocol, kilitli toplam değerde (TVL) toplam 1,2 milyar dolarlık bir düşüş gördü.

UST’nin çalışma şekli nedeniyle, ilişkili luna (LUNA) tokeninin fiyatı bir haftadan kısa bir sürede %99,7’ye kadar düştü. Bir UST, herhangi bir zamanda tam olarak 1 dolar değerinde LUNA için itfa edilebilir veya basılabilir; bu, LUNA’nın arzını ve fiyatını talebe uyacak şekilde değiştirmek için piyasa güçlerini kullanarak UST’yi sabit tutmayı amaçlayan bir mekanizmadır. Fakat bu algoritma oluşturulurken LUNA’nın büyük düşüşler yaşama ihtimali akıllara gelmemişti.

Terra geliştiricileri ekosistemi kurtarmak ve uzun vadeli büyümeyi sağlamak için bir canlanma planı uygularken, bazı analistler güven eksikliğinin devam ettiğini söylüyor. AAX kripto borsası bölge direktörü Anton Gulin bir Telegram sohbetinde, “Yatırımcılar, UST’nin unpegging’ini takip eden yönetim eylemlerinden büyük kayıplara ve şüpheye maruz kaldılar” dedi.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu “Güven kayboldu, ancak kayıpların tazmini ve fonların iadesi durumunda, kurtulma ihtimalleri var” dedi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar