reklamı kapat

Telegram, SEC’in İstediği Banka Kayıtlarını Vermeyi Kabul Etti

Telegram sonunda SEC'in istediği belgeleri teslim edecek.
20:00
9 Mayıs 2020

Telegram 2017 yılında rekor seviyede fon topladığı bir ICO gerçekleştirse de ne yazık ki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından önüne çıkartılan mahkeme engelini bir türlü aşamadı. SEC’in mahkeme kararıyla Telegram ICO’sunu menkul kıymet ilan ettirmesi ve bunun piyasaya çıkışını durdurması büyük yankı uyandırdı.

Telegram ilk başta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından talep edilen ICO banka kayıtlarını vermeyi reddetse de hem Gram token’larının hem de Telegram’ın blockchain ağı TON’un piyasaya sürülmesinin 2 kere ertelenmesi işleri değiştirdi. Yeni elde edilen bilgilere göre Telegram Cuma günü yaptığı açıklamada belirli belgeleri vermeyi teslim etti.

Telegram, SEC’e Boyun Eğdi

Mahkeme kayıtlarına göre Telegram’ın ICO satışı öncesi müşterilerinin bazı bilgilerini vereceği ve bu bilgileri sadece mahkeme ve SEC yetkilileri ile paylaşacağı vurgulanıyor. Şirket bunun yanı sıra 20 Mayıs 2020 tarihine kadar da müşterilerle yaptığı özel anlaşmaları sonlandıracak ve ICO hakkında yeni anlaşma yapmayacak.

Telegram, Gram’ın piyasaya sürülmesinin iki kere ertelenmesinden sonra yatırımcılara bir yıl sonrası için %110, şimdi ise %72 fon iadesi vermeyi teklif etmişti. Yatırımcıların ise bir yıl sonra verilecek %110’luk ödemeye sıcak baktığı biliniyor. Buna rağmen şu an için ne kadar yatırımcının %72’lik veya %110’luk ödemeye başvurduğu bilinmiyor.

Telegram’ın 1,7 milyar dolarlık ICO’sunun resmen tuzağa düşürülmesi kripto para sektöründe unutulmayacak olaylar arasında yerini aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.