reklamı kapat

Tatilciler Enflasyonla Mücadele İçin Bitcoin’e Yöneliyor

07:05
10 Temmuz 2017
FOX News’ün haberine göre ekonomik ve politik açıdan sıkıntılı ülkelerin vatandaşları, bitcoin’e ve diğer dijital paralara yöneliyor. Venezuela ve Hindistan gibi ülkelerdeki dijital para trendinin sebebi, yerel para birimlerinin değerinin sürekli olarak düşmesiyle insanların kendi paralarından umudu kesmesi olarak gösteriliyor.

Travelbird’ün hazırladığı plaj fiyat endeksi, fiyat dalgalanmalarıyla politik değişikliklerin bölge bölge paranın değerini nasıl etkilediğini gösteriyor. Tatil bölgelerinde çalışanlar ve turistler paraları için daha yüksek değerlere sahip olmak istiyor: Tatilciler enflasyondan korunmak için ve paralarına iyi bir fiyat biçmek için kripto paralara yöneliyor.

Finans uzmanları da bitcoin’in enflasyonu alt edebileceğini düşünüyor. Bu uzmanlardan Panos Mourdoukoutos şunları kaydediyor:

“Bitcoin menkul kıymetler, bonolar ve altın gibi yatırımları 2016 yılında geride bıraktı. Bitcoin fiyatı 3 kat artarken altındaki artış tek hanelerle ifade edildi. Bono ise değer kaybetti. Yatırım savaşlarının patlak vermesi, eski mali gevşemenin yeniden ortaya çıkması ve dev bütçe açıkları, insanların kaygılanmasına sebep oldu ve ulusal paralara güven azaldı.”

Bitcoin’in enflasyonu yenebileceğini kanıtlayacak pek çok sebep bulunuyor. Ancak temel sebebi kestirmek zor değil: Bitcoin geleneksel paralardan, özellikle de dolardan çok daha hızlı değer kazanma potansiyeline sahip. Enflasyon, sirkülasyonda olan dolar miktarı artınca başımıza gelen bir durumdan ibaret.

Bitcoin’e gelirsek; piyasada nakit sirkülasyonu yaşanması gibi bir durum söz konusu değil. Bitcoin bu yüzden geleneksel paraların tecrübe etmeye mahkum olduğu enflasyondan rahatlıkla sıyrılabilir.

Hatta, şayet daha fazla kurum bitcoin’i ödeme aracı olarak benimserse turistler daha stabil fiyatlara sahip olabilir.

Kaynak: Cointelegraph

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun