reklamı kapat

Stablecoin’ler Geleceğin Para Birimi Mi Olacak?

Önemli isimlere göre geleceğin ödeme sistemini stablecoin’ler oluşturacak.
10:36
25 Haziran 2020

24 Haziran’da Chamber of Digital Commerce tarafından düzenlenen bir web seminerinde, kripto topluluğunun önemli isimleri stablecoin’lerin artan rolü hakkında fikirlerini dile getirdi.

Uzun Vadeli Görünüm

Seminerin konuklarından biri, USD destekli stablecoin  olan USDC’nin arkasındaki isim olan Jeremy Allaire’di. Allaire, dünyanın her yerindeki ödemeleri kolaylaştıran stablecoin’ler konusunda Allaire olası gelişmeleri, nispeten yeni kabul edilen gelişmelerle karşılaştırdı ve “İleride ödeme sistemine; uluslararası aramalarda kullanılan eski yöntemlere, eski usül posta sistemine ya da kataloglardan sipariş verme dönemine şu anda nasıl bakıyorsak, ileride de günümüzdeki ödeme sistemlerine öyle bakacağız ve transfer işlemleri için harcadığımız paralara şaşıracağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan altın destekli stablecoin’i ile sınır ötesi ödeme sistemine yoğun bir şekilde dahil olan Paxos’tan Walter Hessert, stablecoin’lerin işlem menkul kıymetleri için oyunu değiştireceğini, “Stablecoin’ler, menkul kıymetlerin token’laştırılmasında ve ödeme menkul kıymetlerinde rol oynayacak mı? Kesinlikle.” sözleriyle ifade etti.

Bunların yanında  resmi bir ABD merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için çalışan bir düşünce kuruluşu olan Digital Dollar Foundation’ın kurucularından Daniel Gorfine de web seminerinde bir CBDC ile ilerlememek için hiçbir neden olmadığını belirtti ve “Neden bu konuda çalışmaya başlamıyorsunuz?” sorusunu sordu.

Değişen Dolar

Git gide dijitalleşen dünyada paranın da dijitalleşmesi fikri günden güne önem kazanıyor. Fikrin önemli hale gelmesinin yanı sıra bu konudaki çalışmalar da hız kazanıyor. Bahsi geçen web semineri de tam olarak bu dönemde yapıldı ve aslında stablecoin’lerle birlikte dijitalleşmeye odaklandı.

Ancak Allaire’ye göre resmi bir CBDC, USD destekli ilk stablecoin fikrinden çok uzak olacak. Allaire bu fikrin açıkça çekici olduğunu belirtti. Çünkü bu paranın da kullanım senaryoları eninde sonunda para için kullanım senaryolarında olduğu kadar geniş ve bu dijital para ile yapılabilecek en az normal para da olduğu kadar çok şey var.

Hessert’a göre ise dijitalleşme konusunda dolar öncü olabilir. Çünkü dünyadaki işlemlerin %80’i dolarla gerçekleşiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.