USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin, Circle şirketinin piyasaya sürdüğü 1 dolara sabitlenmiş stabil bir kripto paradır.
19:00
8 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

USD Coin kısa ismiyle USDC, 1 dolara sabitlenmiş stabil bir kripto para birimdir. Boston merkezli Circle Internet Financial Ltd. ve Bitmain önderliğinde yürütülen USD’ye sabit kripto para projesi için fon toplama kampanya sürecinde toplamda 110 milyon dolar toplandı. Bitmain ve Circle arasındaki stabil kripto para ortaklığı kripto paraların istikrarsız doğasını hedef alıyor.

USD Coin Nedir?

Bu ortaklık neticesinde USD destekli stabil bir kripto para geliştirme projesi tamamlandı ve USD Coin kısa ismiyle USDC piyasaya sürüldü. ERC- 20 yani Ethereum tabanlı geliştirilen USDC,  dolar ile bire bir destekliyor. USDC böylelikle diğer kripto para birimleri gibi spekülasyonlardan etkilenmeyecek ve manipüle edilemeyecek. Bir konferansta konuşan Circle CEO’su Jeremy Allaire şunları kaydetti;

USDC, hızını internetten alan düşük maliyet ve yüksek güvenlik sunan küresel düzeyde bir geleneksel para birimidir. Bu, dünya genelinde para gönderip, alan müşteriler ve ödemelerini dijital yolla kabul eden işletmeler için büyük bir gelişme.

Genel anlamda stabil kripto paralar, merkeziyetsizlik ve güvenlik gibi dijital paraların temel değerlerini korumayı amaçlıyor. Bunun yanında tıpkı geleneksel para birimleri gibi fiyat istikrarını da korumayı hedefliyorlar. Gerçekten merkeziyetsiz ve stabil kripto paralar için onları manipüle edebilecek üçüncü kurumlara gerek duymadan fiat para birimleriyle arasındaki döviz kurunu koruyabilecek bir düzen kurulması gerekiyor.

USD Coin Yorum

Piyasa değerlenmesi 3 milyar dolara ulaşan ve dünya genelinde 7 milyon kullanıcısı bulunan Circle, USDC’yi geniş kitlelere yaymak istiyor. Circle’nin ortaklarından bir de dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs. USD Coin Goldman Sachs işbirliği gelecekte stabil kripto paraların ne denli önemli olabileceğine dair ipuçları veriyor.

Circle, geçtiğimiz aylarda satın aldığı Poloniex borsasına da stabil USDC para birimini ekledi. Circle kurucu ortaklarından Sean Neville, USD Coin‘in dolaşımını arttırmak için yatırımcılardan çok düşük işlem ücreti aldıklarını ifade ediyor.

USD Coin Grafik

Değeri Tether (USDT) gibi 1 dolara sabitlenen USD Coin, küçük dalgalanmalar yaşasa da değeri en stabil kripto para olarak yorumlanabilir. Örneğin USDT hakkında geçmişte bir çok söylenti çıkmış ve iddialar ortaya atılmıştı, bu nedenle de Tether, 1 doların altında çok kez işlem görmüştü. Fakat USD Coin piyasada çok daha güvenilir görünüyor ve değeri 1 dolara en sabit kripto para olarak görülüyor. Aşağıdaki USD Coin grafiğinden görüleceği gibi USDC, bazen 1 doların üstünde fiyatlansa da genellikle 1 dolar ortalamayla işlem görüyor.

 

USD Coin Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarında USDC kısaltmasıyla yer alan USD Coin’i Binance borsasından temin edebilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar