reklamı kapat
  • BTC  :  29.882,12 ₺
  • ETH  :  958,42 ₺
  • BCH  :  2.235,12 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • NGC  :  0,93 ₺
  • BTC 29.882,12
  • ETH 958,42
  • BCH 2.235,12

Circle ve Bitmain Ortaklığıyla USD Coin (USDC) Geliyor

16 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Boston merkezli Circle Internet Financial Ltd. Bitmain önderliğinde yürüttükleri USD merkezli kripto para projesi için fon toplama kampanyasını sona erdirdi. Bloomberg’in 15 Mayıs tarihli haberine göre kampanya sürecinde toplamda 110 milyon dolar fon toplandı.

Piyasa değerlenmesi 3 milyar dolara ulaşan Circle 2016 yılından bu yana 6 kat artış yaşadı. Bitmain ve Circle arasındaki ortaklık kripto paraların istikrarsız doğasını hedef alıyor. Bu ortaklık böylelikle USD destekli stabil bir kripto para geliştirme planıyla sonuçlandı. Yaz aylarında piyasaya sürülecek projenin Circle USD Coin yada USDC olarak adlandırılması bekleniyor.

ERC- 20 yani Ethereum tabanlı geliştirilen USDC,  dolar ile bire bir desteklenecek. USDC böylelikle diğer kripto para birimleri gibi spekülasyonlardan etkilenmeyecek ve manipüle edilemeyecek. Pazartesi günü bir konferansta konuşan Circle CEO’su Jeremy Allaire şunları kaydetti;

USDC, hızını internetten alan düşük maliyet ve yüksek güvenlik sunan küresel düzeyde bir fiat para birimi olacak. Bu, dünya genelinde para gönderip, alan müşteriler ve ödemelerini dijital yolla kabul eden işletmeler için büyük bir gelişme.

Dünya genelinde 7 milyon kullanıcısı bulunan Circle, USDC’yi Circle Payment ve Circle Trade’e entegre etmek istiyor. Circle, geçtiğimiz aylarda satın aldığı Poloniex borsasına da stabil USDC para birimini eklemeyi planlıyor. Circle kurucu ortaklarından Sean Neville, USDC dolaşımını arttırmak için yatırımcılardan işlem ücreti talep edip etmeyeceklerine henüz karar vermediklerini ifade etti.

Genel anlamda stabil kripto paralar, merkeziyetsizlik ve güvenlik gibi dijital paraların temel değerlerini korumayı amaçlıyor. Bunun yanında tıpkı fiat para birimleri gibi fiyat istikrarını da korumayı hedefliyorlar. Gerçekten merkeziyetsiz ve stabil kripto paralar için onları manipüle edebilecek üçüncü kurumlara gerek duymadan fiat para birimleriyle arasındaki döviz kurunu koruyabilecek bir düzen kurulması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.