reklamı kapat

USD Coin (USDC) Nedir?

19:00
20 Mayıs 2019
  • Coin TürkCoin Türk

Boston merkezli Circle Internet Financial Ltd. Bitmain önderliğinde yürüttükleri USD merkezli kripto para projesi için fon toplama kampanyasını sona erdirdi. Bloomberg’in 15 Mayıs tarihli haberine göre kampanya sürecinde toplamda 110 milyon dolar fon toplandı. Piyasa değerlenmesi 3 milyar dolara ulaşan Circle 2016 yılından bu yana 6 kat artış yaşadı. Bitmain ve Circle arasındaki ortaklık kripto paraların istikrarsız doğasını hedef alıyor. Bu ortaklık böylelikle USD destekli stabil bir kripto para geliştirme planıyla sonuçlandı ve USD Coin (USDC) piyasaya sürüldü.

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

ERC- 20 yani Ethereum tabanlı geliştirilen USDC,  dolar ile bire bir destekliyor. USDC böylelikle diğer kripto para birimleri gibi spekülasyonlardan etkilenmeyecek ve manipüle edilemeyecek. Bir konferansta konuşan Circle CEO’su Jeremy Allaire şunları kaydetti;

USDC, hızını internetten alan düşük maliyet ve yüksek güvenlik sunan küresel düzeyde bir fiat para birimidir. Bu, dünya genelinde para gönderip, alan müşteriler ve ödemelerini dijital yolla kabul eden işletmeler için büyük bir gelişme.

Circle’dan USD Coin

Dünya genelinde 7 milyon kullanıcısı bulunan Circle, USDC’yi Circle Payment ve Circle Trade’e entegre etmek istiyor. Circle, geçtiğimiz aylarda satın aldığı Poloniex borsasına da stabil USDC para birimini eklemeyi planlıyor. Circle kurucu ortaklarından Sean Neville, USDC dolaşımını arttırmak için yatırımcılardan işlem ücreti talep edip etmeyeceklerine henüz karar vermediklerini ifade etti.

Genel anlamda stabil kripto paralar, merkeziyetsizlik ve güvenlik gibi dijital paraların temel değerlerini korumayı amaçlıyor. Bunun yanında tıpkı fiat para birimleri gibi fiyat istikrarını da korumayı hedefliyorlar. Gerçekten merkeziyetsiz ve stabil kripto paralar için onları manipüle edebilecek üçüncü kurumlara gerek duymadan fiat para birimleriyle arasındaki döviz kurunu koruyabilecek bir düzen kurulması gerekiyor.

USD Coin (USDC) Nereden Alınır?

USD Coin’i Binance borsasından temin edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.