reklamı kapat

DigiByte (DGB) Nedir?

DGB, güvenliği, hızı ve merkezsizliği ana hedef olarak belirliyor.
13:00
6 Şubat 2020

DigiByte (DGB) güvenli, hızlı ve merkezsizliği hedef alan bir Blockchain projesi. Proje 2013 yılında geliştirilmeye başladı ve 2014 yılında piyasaya sürüldü.

DigiByte’ın geliştiricisi Jared Tate tarafından piyasaya sürüldüğü dönemde Blockchain projeleri sayıca fazla değildi. DigiByte Jared Tate tarafından bağışlar yardımıyla geliştirildi. DGB Bitcoin gibi UTXO tabanlı bir para birimi. Bu da her coin’in bir tanımlayıcı şifresi olduğu anlamına geliyor. Cüzdanda saklanan coin’ler harcanmamış sayılıyor, bu coin bir başka cüzdana gönderildiğinde harcanmış durumuna geçiyor. Bu sayede Blockchain aynı coin’in birden çok adrese gönderilmesini engelleniyor.

DigiByte Nasıl Çalışır?

DigiByte başlangıçta proof of work sistemiyle çalışıyordu. Ancak bir süre sonra hard fork uygulandı ve 5 farklı proof of work algoritması madencilikte kullanılmaya başladı. Böylece merkezsiz yapının korunması hedeflendi. DigiByte geliştiricileri 5 farklı algoritmanın zorluk derecelerini değiştirip sahip oldukları payı dengeleyen bir sistem kurarak ağ üzerinde herhangi bir algoritmanın hakim olmasının önüne geçiyor. Ayrıca DGB SegWit teknolojisini ilk kullanan kripto paralardan biriydi. SegWit sayesinde bloklar daha hızlı oluşturuluyor ve olası ölçeklendirme sorunlarının önüne geçiliyor.

DigiByte ilk kurulduğunda takipçileri tarafından büyük beklentiler ile karşılandı, bir gün bütün kriptoları geride bırakacağına inanıldı ve henüz patlama yaşamadığı için “uyuyan dev” olarak adlandırıldı. 2014 yılından 2017 Aralık ayına kadar çok fazla hareketlenmeyen DGB, 2017’deki meşhur yükseliş sırasında bir anda %1000 artarak 1 milyar dolar piyasa değerini aşmıştı. Tabii ki o dönemde Bitcoin de dahil olmak üzere çoğu kripto para gibi DGB’nin ani yükselişini aynı şekilde düşüş takip etti. Belki dev uykusuna geri dönmüş olabilir, belki de DGB rüyasında dev olduğunu gören bir cüce, bunu sadece zaman gösterebilir…

DigiByte (DGB) Nereden Alınır?

DGB; Bitfinex‘de işlem görüyor, bu borsalardan satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun