reklamı kapat

DigiByte Coin Nedir?

DigiByte borsalarda işlem gören kısa ismiyle DGB Coin güvenli, hızlı ve merkezsizliği hedef alan bir Blockchain projesidir.
13:00
8 Haziran 2020

DigiByte, borsalarda işlem gören kısa ismiyle DGB Coin güvenli, hızlı ve merkezsizliği hedef alan bir Blockchain projesi. Proje 2013 yılında geliştirilmeye başladı ve 2014 yılında piyasaya sürüldü.

DGB Nedir?

DigiByte, Jared Tate tarafından bağışlar yardımıyla geliştirildi ve DGB, Digibyte şirketinin kendi kripto parası olarak piyasaya sürüldü. Kripto para borsalarında DGB olarak işlem gören kripto para toplamda 21 milyar olarak üretilecek.

Digibyte Nedir?

DigiByte’ın geliştiricisi Jared Tate tarafından piyasaya sürüldüğü dönemde Blockchain projeleri sayıca fazla değildi. DGB Bitcoin gibi UTXO tabanlı bir para birimi. Bu da her coin’in bir tanımlayıcı şifresi olduğu anlamına geliyor. Cüzdanda saklanan coin’ler harcanmamış sayılıyor, bu coin bir başka cüzdana gönderildiğinde harcanmış durumuna geçiyor. Bu sayede Blockchain aynı coin’in birden çok adrese gönderilmesini engelleniyor.

DGB Digibyte

DigiByte başlangıçta proof of work sistemiyle çalışıyordu. Ancak bir süre sonra hard fork uygulandı ve 5 farklı proof of work algoritması madencilikte kullanılmaya başladı. Böylece merkezsiz yapının korunması hedeflendi. DigiByte geliştiricileri 5 farklı algoritmanın zorluk derecelerini değiştirip sahip oldukları payı dengeleyen bir sistem kurarak ağ üzerinde herhangi bir algoritmanın hakim olmasının önüne geçiyor. Ayrıca DGB SegWit teknolojisini ilk kullanan kripto paralardan biriydi. SegWit sayesinde bloklar daha hızlı oluşturuluyor ve olası ölçeklendirme sorunlarının önüne geçiliyor.

DGB Coin Yorum

DGB Coin ilk kurulduğunda takipçileri tarafından büyük beklentiler ile karşılandı, bir gün bütün kriptoları geride bırakacağına inanıldı ve henüz patlama yaşamadığı için “uyuyan dev” olarak DigiByte yorumlandı.

DigiByte Coin Geleceği

2014 yılından 2017 Aralık ayına kadar çok fazla hareketlenmeyen DGB, 2017’deki meşhur yükseliş sırasında bir anda %1000 artarak 1 milyar dolar piyasa değerini aşmıştı. Tabii ki o dönemde Bitcoin de dahil olmak üzere çoğu kripto para gibi DGB’nin ani yükselişini aynı şekilde düşüş takip etti. Belki dev uykusuna geri dönmüş olabilir, belki de DGB rüyasında dev olduğunu gören bir cüce, bunu sadece zaman gösterebilir.

DGB Coin Grafiği

Aşağıdaki DigiByte Grafik‘ten görülebileceği gibi DGB/USD paritesi 2018 yılı başlarında 0,13 dolar ile tüm zaman rekorunu kırdı. Yazının güncellendiği tarih itibariyle 1 DigiByte Coin 0,02 dolardan işlem görüyor.

Digibyte Kaç TL

DGB/TRY paritesine bakıldığında 1 DGB 0,14 TL ‘den işlem görüyor. DGB 1,8 milyar TL piyasa hacmine sahip bir kripto para ve 35. en değerli kripto para konumunda. DGB/BTC paritesine bakıldığında ise 1 DGB 0,00000219 BTC’den işlem görüyor.

DigiByte Coin Satın Al

DigiByte Coin, borsalarda işlem gören ismiyle DGB Coin satın almak için dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘yi kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.