Reklam

Decred Coin Nedir?

Decred Coin blockchain üzerine kurulmuş merkezsiz yönetim ağı oluşturmak için tasarlanmış bir kripto para ekosistemidir.
13:00
8 Haziran 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Decred Coin blockchain üzerine kurulmuş merkezsiz yönetim ağı oluşturmak için tasarlanmış bir kripto para ekosistemidir. 2016 yılında Bitcoin Blockchain’ine hard fork uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Decred Nedir?

Decred ilk piyasaya sürüldüğünde ilginç teknik özelliklerinden dolayı kripto dünyası tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Decred’ın kendi içinde kullandığı bir oylama sistemi bulunuyor, bu sayede Decred ile ilgili kararlarda her kullanıcının söz hakkı oluyor. Eğer bir sorun ortaya çıkarsa demokratik bir şekilde çözülebiliyor. Decred’in Windows, Linux ve macOs’ta kolayca kullanılabilen cüzdan uygulaması kullanıcıların platform özelliklerini kullanabilmelerine olanak tanıyor.

Decred Mining

Decred projesi hem proof of work (PoW) hem de proof of stake (PoS) konseptlerini aynı anda kullanan bir sisteme sahip. Decred geliştiricileri PoW ve PoS’un oluşturduğu melez sistemin kullanıcılar için büyük fayda sağladığını düşünüyor. Bitcoin madenciliği donanım gerekliliği ve elektrik tüketimi yüzünden pahalı olabiliyor. Ancak Decred madenci donanımı olmayanlara ya da madencilik yapmayanlara madencileri onaylama görevi vererek güç dengesi yaratıyor. Güç dengesinin sağlanmasıyla beraber %51 saldırılarına karşı önlem alınmış oluyor.

DCR Coin

Geliştiriciler geçtiğimiz aylarda Atomic Swap (atomik değişim) özelliğini DCR coin’leri ile uyumlu hale getirdi. Atomic swap sayesinde kullanıcılar 3. kişilere gerek kalmadan kripto paralarını başka kripto para birimleriyle değiştirebiliyorlar. Ayrıca Decred’ın Bitcoin SegWit’e benzer bir özelliği de bulunuyor. İşlem imzalarını işlem verilerinden ayırarak daha fazla veriye yer açıyor, böylece işlem hızı artmış oluyor. Decred çevrim dışı ve zincir dışı işlemleri de özellikleri arasına ekleyerek Bitcoin’in bir adım ötesine geçmiş görünüyor.

DCR de BTC gibi 21 milyon ile sınırlandırıldı. BTC’den farklı olarak DCR coin’lerinin %8’i önceden kazıldı ve %4’ü airdrop ile kullanıcılara dağıtıldı, kalan %4’ü de geliştiricilere gönderildi. Yeni kazılan coin’lerin ödüllerinin %60’ı PoW madencilerine, %30’u PoS’a ve %10’uda geliştirmeler için ayrılıyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin madenci ödüllerinin hepsi PoW madencilerine gidiyor.

Decred Coin Nasıl Alınır?

Decred Coin, yani kısa ismiyle DCR Coin dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsalarından biri olan Binance‘dan temin edilebilir. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar