reklamı kapat

Decred (DCR) Nedir? Nereden Alınır?

13:00
21 Mayıs 2019
  • Coin TürkCoin Türk

Decred (DCR) önceliği Blockchain üzerine kurulmuş merkezsiz yönetim ağı oluşturmak olan bir ekosistem olarak tanımlanabilir. 2016 yılında Bitcoin Blockchain’ine hard fork uygulanmasıyla ortaya çıktı.

Decred Projesi Nedir?

Decred projesi hem proof of work (PoW) hem de proof of stake (PoS) konseptlerini aynı anda kullanan bir sisteme sahip. Decred geliştiricileri PoW ve PoS’un oluşturduğu melez sistemin kullanıcılar için büyük fayda sağladığını düşünüyor. Bitcoin madenciliği donanım gerekliliği ve elektrik tüketimi yüzünden pahalı olabiliyor. Ancak Decred madenci donanımı olmayanlara ya da madencilik yapmayanlara madencileri onaylama görevi vererek güç dengesi yaratıyor. Güç dengesinin sağlanmasıyla beraber %51 saldırılarına karşı önlem alınmış oluyor.

Decred ilk piyasaya sürüldüğünde ilginç teknik özelliklerinden dolayı kripto dünyası tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Decred’ın kendi içinde kullandığı bir oylama sistemi bulunuyor, bu sayede Decred ile ilgili kararlarda her kullanıcının söz hakkı oluyor. Eğer bir sorun ortaya çıkarsa demokratik bir şekilde çözülebiliyor. Decred’in Windows, Linux ve macOs’ta kolayca kullanılabilen cüzdan uygulaması kullanıcıların platform özelliklerini kullanabilmelerine olanak tanıyor.

Decred DCR Coin

Geliştiriciler geçtiğimiz aylarda Atomic Swap (atomik değişim) özelliğini DCR coin’leri ile uyumlu hale getirdi. Atomic swap sayesinde kullanıcılar 3. kişilere gerek kalmadan kripto paralarını başka kripto para birimleriyle değiştirebiliyorlar. Ayrıca Decred’ın Bitcoin SegWit’e benzer bir özelliği de bulunuyor. İşlem imzalarını işlem verilerinden ayırarak daha fazla veriye yer açıyor, böylece işlem hızı artmış oluyor. Decred çevrim dışı ve zincir dışı işlemleri de özellikleri arasına ekleyerek Bitcoin’in bir adım ötesine geçmiş görünüyor.

Decred (DCR) Nereden Alınır?

Decred Binance‘de listelenmiş durumda buradan temin edilebilir. DCR de BTC gibi 21 milyon ile sınırlandırıldı. BTC’den farklı olarak DCR coin’lerinin %8’i önceden kazıldı ve %4’ü airdrop ile kullanıcılara dağıtıldı, kalan %4’ü de geliştiricilere gönderildi. Yeni kazılan coin’lerin ödüllerinin %60’ı PoW madencilerine, %30’u PoS’a ve %10’uda geliştirmeler için ayrılıyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin madenci ödüllerinin hepsi PoW madencilerine gidiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.